Oprocentowanie kredytu

Znalezienie kredytu na dom wydaje się na pierwszy rzut oka łatwym procesem. Kredyt to nic innego niż pieniądze, które pożyczasz i obiecujesz spłacić, ale jeśli kredyt to coś tak prostego, to dlaczego każdy bank oferuje kilka wariantów kredytowych, a formularze kredytowe mają po kilkanaście stron?  

Kredyty charakteryzują się wieloma elementami, ale jednym z najważniejszych jest oprocentowanie, które decyduje o tym ile odsetek zapłacimy bankowi.

Oprocentowanie może być zmienne – i takie jest w Polsce najczęściej oferowane albo stałe – bardzo rzadko występujące, aczkolwiek czasami zdarzają się takie oferty.

Kiedy zdecydować się na zmienne oprocentowanie?

1. Kiedy stopy procentowe są stosunkowo wysokie w porównaniu z okresem ostatnich lat. Jeśli stopy są obecnie wysokie, istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną obniżone w przyszłości. Z drugiej strony, jeśli stopy procentowe są historycznie niskie, najlepiej będzie uniknąć zmiennego oprocentowania.

2. Kiedy czujesz, że oprocentowanie pozostanie na tym poziomie albo spadnie w dłuższej perspektywie. Jeśli oprocentowanie jest średnie w porównaniu do danych historycznych, zmienne oprocentowanie pozwoli Ci zyskać na początkowym niższym oprocentowaniu, dając Ci możliwość jeszcze niższego oprocentowania w przyszłości.

Kiedy zdecydować się na stałe oprocentowanie?

1. Kiedy stopy procentowe są niskie w porównaniu do stóp procentowych z ostatnich dwóch, trzech lat. Wtedy stałe oprocentowanie jest dobre, ponieważ „blokuje” oprocentowanie na pozostały okres kredytowania. Jeśli znajdujesz się w cyklu wysokiego oprocentowania, może nie być to najlepszy czas na kredyt o stałym oprocentowaniu. Jeśli oprocentowanie jest dość niskie, może to być dobry moment na zagwarantowanie sobie niskiego oprocentowania.

2. Kiedy masz zamiar spłacać nieruchomość przez dłuższy czas, powiedzmy dłużej niż 5 lat. Może to być dom, w którym zamierzasz mieszkać do emerytury.

3. Kiedy nie jesteś typem hazardzisty. Stałe oprocentowanie nigdy się nie zmienia. Owszem, kredyty o zmiennym oprocentowaniu mogą być na początku nisko oprocentowane, ale później mogą znacznie wzrosnąć. Niektórzy wolą mieć możliwość długofalowego planowania wydatków związanych ze spłatą rat za pięć, dziesięć czy dwadzieścia lat. Inni nie mogą spać ponieważ zastanawiają się czy ich rata wzrośnie w przyszłym roku.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 669992520

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście