Kredyty hipoteczne - podzielone ze względu na cel kredytowania

Kredyty hipoteczne - podzielone ze względu na cel kredytowania:

• Kredyt hipoteczny (zwykły, tradycyjny) - jest to  kredyt na zakup nieruchomości mieszkalnej, w którym pieniądze przelewane są zwykle w jednorazowej transzy bezpośrednio na rachunek sprzedającego. Kredytobiorca  nie otrzymuje pieniędzy na swoje konto. Najczęściej tego typu transakcje są na rynku wtórnym jak kupujemy mieszkanie od innego właściciela, lub od dewelopera gdzie blok lub dom został już oddany do użytkowania.

• Kredyt budowlano hipoteczny - jest to kredyt przeznaczony na finansowanie zakupu nieruchomości od dewelopera (na tzw. rynku pierwotnym) lub na budowę domu. Wypłacany jest w transzach. W przypadku budowy domu pieniądze z kolejnych transz wypłacane są na konto kredytobiorcy. Przed wypłatą kolejnej  transzy jest wysyłana kontrola na budowę aby sprawdzić postęp prac oraz rozliczyć poprzednią transzę.

• Kredyt refinansowy - jest to kredyt hipoteczny, który pozwala przenieść swój kredyt do innego banku – mając swój kredyt hipoteczny staramy się o nowy kredyt w innym banku i spłacamy nim stary swój kredyt. Przed taka transakcją trzeba dokładnie przeliczyć czy to będzie opłacalne. Trzeba przeliczyć wszystkie koszty takiej transakcji – czasem jest tak że niższe oprocentowanie w innym banku nie kompensuje nam kosztów przeniesienia kredytu do innego banku. Nie zawsze jest to opłacalne.

• Kredyt konsolidacyjny - to kredyt hipoteczny, który pozwala spłacić (połączyć w jeden kredyt) różne kredyty konsumpcyjne oraz kredyt hipoteczny. Pozwala to zapanować nad swoimi kredytami, zmniejszyć sumę rat.

• Pożyczka hipoteczna - to rodzaj pożyczki, która jest zabezpieczona hipoteką na nieruchomości. Można zaciągnąć kredyt na dowolny cel ( nie można jedynie kredytować celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej). Zaciągając pożyczkę hipoteczną dostajemy pieniądze na konto i możemy dysponować nimi.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 502520974

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście