Kredyt premium – co to takiego?

Każdego roku w Polsce przyznawanych jest setki kredytów na zakup mieszkania. Mają one tradycyjną formę i procedury, które nieznacznie różnią się w ofercie poszczególnych banków. Instytucje finansowe posiadają jeszcze jeden sektor określany mianem kredytu premium. Czym jest taki kredyt i kto może na niego liczyć?

Najprościej rzecz ujmując, kredyt premium to rodzaj pożyczki długoterminowej, udzielany na zakup mieszkania o podwyższonym standardzie. Za takowy uznaje się zazwyczaj apartament o wartości przekraczającej 1 mln złotych lub dom o wartości powyżej 2,5 mln złotych. W Polsce liczba przyznawanych kredytów premium wciąż nie jest zbyt duża, ponieważ z perspektywy banku uznaje się je za transakcje o podwyższonym ryzyku.

Kłopotliwa wycena

Polskie banki posiadające ofertę kredytów premium stale napotykają trudności już na etapie wyceny nieruchomości. Doświadczenie analityków na tym polu nadal jest zbyt małe, a procedura wyceny odbywa się na zasadzie porównania. Oznacza to, że na ostateczną wartość nieruchomości wpływa jej lokalizacja i metraż, natomiast pomija się kluczowe kwestie wartości wykończenia, koncepcji architektonicznej, czy użytych materiałów.

Wkład własny

Kwestia wysokości wkładu własnego przy kredycie premium regulowana jest przez każdy bank. Zazwyczaj wynosi ona około 40%. Jako że klienci starający się o taki kredyt posiadają zazwyczaj bardzo wysokie dochody, problem wkładu własnego praktycznie nie istnieje. Potwierdzeniem tego jest fakt, że odsetek osób zalegających z regulacją spłaty rat transakcji premium w Polsce jest niezwykle niski.

Zdarza się, że kredytobiorca nie chce wykorzystywać aż tak dużych środków własnych, starając się o zgodę na wkład wynoszący 10% wartości nieruchomości. W tym miejscu pojawia się problem ze strony banku, który boi się trudności ze sprzedażą posesji w przypadku, kiedy klient na pewnym etapie spłaty kredytu okaże się niewypłacalny.

Na drodze do uzyskania kredytu premium może pojawić się wiele barier. Chcąc zawrzeć transakcję zakończoną sukcesem, warto wesprzeć się doświadczonym ekspertem finansowym, który przeprowadzi cię przez każdy etap drogi, którego celem jest uzyskanie kredyt premium.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 793012206

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście