Kredyt hipoteczny a koronawirus

W ciągu ostatnich czterech miesięcy dużo zmieniło się w podejściu banków do udzielania kredytów hipotecznych. Banki zachowują większą ostrożność i usztywniły politykę kredytową jeśli chodzi o wymagany wkład własny jak i akceptowane formy dochodu uwzględniane do liczenia zdolności kredytowej. Pojawiły się istotne zmiany w kalkulatorach bankowych wyliczających zdolność kredytową.

Jeśli badałeś swoja zdolność kredytową przed pandemią a w dalszym ciągu jesteś na etapie szukania nieruchomości zdecydowanie musisz zweryfikować poprzednie wyliczenia. W niektórych bankach zdolność może być 20-30% mniejsza niż przed pandemią.

Najistotniejsze zmiany

WKŁAD WŁASNY
Na rynku zostały 4 banki które udzielają kredytu z 10% wkładem własnym. Praktyka wskazuję, że kredyt z 10% wkładem własnym jest dzisiaj zarezerwowany głównie dla „klienta idealnego” - stabilny dochód, dobry pracodawca, dobra historia w BIK-u. Zdecydowanie na dzień dzisiejszy banki preferują klientów którzy mogą wnieść minimum 20% wkładu własnego. 
DOCHODY
Duże zmiany w podejściu do dochodów z umów o pracę na czas określony, umów zlecenia i o dzieło. Akceptowanie dochodu z działalności gospodarczej uzależnione od branży w której działa przedsiębiorca. Niektóre banki nie uwzględniają dochodu z działalności gospodarczej w ogóle.

Rynek kredytów hipotecznych przechodzi ciężki okres, i pewnie przez najbliższe miesiące tak pozostanie. Nie oznacza to jednak, że banki zamknęły kurek z kredytami hipotecznymi. Jest trudniejj o kredyt, zwłaszcza dla Klientów którzy osiagają dochód z tytułu prowadzionej działalności gospodarczej, ale kredyt na posiadanie własnego M jest cały czas osiągalny. 

Dzisiaj szczególnie, przed  podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości , trzeba zrobić dokładne rozeznanie żeby ocenić szanse i możliwości na uzyskanie finansowania.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 501098727

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście