Koronawirus a kredyt hipoteczny

Nie ulega wątpliwości, że pandemia koronawirusa wiele zmieniła w naszych codziennych realiach. Czy przez nią trudniej będzie uzyskać kredyt hipoteczny? To zależy.

W obawie przed konsekwencjami kryzysu banki zaostrzą scoring kredytowy, czyli ocenę zdolności kredytowej danej osoby. Znacząco wpłynie to na ilość przyznawanych kredytów. Najmniejsze szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego będą miały osoby pracujące w branżach najbardziej dotkniętych skutkami pandemii, na umowach-zleceniach oraz prowadzące własne działalności. Jest to jednak kwestia indywidualna. 

A jak pandemia wpłynie na wysokość rat? Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej do historycznie niskich poziomów. Wskaźnik WIBOR 3M o który oparte jest oprocentowanie większości kredyów hipotecznych w polsce od marca 2020 ulegał obniżeniu z poziomu 1,71 % i wynosi obecnie 0,25 % w skali roku, a co za tym idzie - raty są niższe. Jednocześnie banki podnoszą marże kredytowe w związku ze zwiększonym ryzykiem, jednak nie wpływa to znacząco na wysokość rat z powodu obniżki stóp procentowych. Część z banków zdecydowała się również na podniesienie minimalnego wkładu własnego z 10 % do 20 %.

W obecnej sytuacji uzyskanie kredytu hipotecznego jest trudniejsze, ale nie niemożliwe. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są Twoje szanse lub podjąłeś decyzję o kredycie hipotecznym i potrzebujesz pomocy przy całej procedurze, skontaktuj się ze mną - niezależnym ekspertem finansowym. Pomogę Ci :)

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 696668846

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście