Ranking pośredników kredytowych IQ 2020

Ranking pośredników kredytowych IQ 2020

18.08.2020 r.

Po kredyt hipoteczny możesz iść bezpośrednio do banku lub do pośrednika kredytowego. Jak podaje portal Bankier.pl ponad połowa kredytów hipotecznych w IV kwartale 2019 roku została udzielona przy wsparciu firm pośrednictwa finansowego. Takie zaopiekowanie się klientem, możliwość porównania większej ilości banków i po prostu czas, jakim dysponuje dla klienta zewnętrzny ekspert kredytowy to wartość dodana, której wielu klientów potrzebuje i docenia.

 

Usługę pośrednictwa kredytu hipotecznego reguluje Ustawa o kredycie hipotecznym, natomiast usługę pośrednictwa kredytu konsumenckiego Ustawa o kredycie konsumenckim.

 

Od 22 lipca 2017 roku pośrednictwo kredytowe wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego, jest objęte nadzorem KNF, a ponadto pośrednicy i ich agenci podlegają wpisowi do Rejestru Pośredników Kredytowych.

 

W rejestrze pośredników znajdziesz też tych, którzy działają na rzecz jednego banku, pod marką tego banku, czyli placówki franczyzowe, ale w rankingu skupię się na największych „graczach” na rynku.

 

 

Ranking pośredników kredytowych – kto i jaką pełni rolę  

 

 

BANK

 

To po prostu kredytodawca, czyli instytucja finansowa, z którą finalnie podpsujesz umowę kredytową. Zanim bank powierzy Ci swoje środki musi nabrać przekonania, że je zwrócisz. To właśnie bank ocenia Ciebie pod kątem zdolności kredytowej, wiarygodności kredytowej i ocenia nieruchomość, jako cel i zabezpieczenie kredytu hipotecznego.  

 

Pośrednik kredytu hipotecznego

 

To najczęściej większa firma, przeważnie w formie spółki, spełniająca określone wymogi formalne. Pośrednik jest stroną umów z bankami, a umowa z bankiem jest koniecznym warunkiem dla uzyskania pełnomocnictw bankowych, dostępów do aplikacji i procedur, dostępów do prezentacji i druków. Umowa z bankiem jest niezbędna również dla otrzymywania codziennych i aktualnych informacji o zmianach w ofercie, procedurach czy aplikacjach bankowych. W bankach są specjalne, dedykowane osoby czy komórki do współpracy z pośrednikami kredytowymi.  Na tym rynku nie ma już za bardzo miejsca na kolejne podmioty, a banki preferują współpracę z kilkoma dużymi partnerami.

 

Agent pośrednika kredytu hipotecznego

 

Agent to najczęściej ta osoba lub ekspert kredytowy, z którą o kredycie hipotecznym rozmawiasz, czyli osoba prowadząca Twój temat. Agenci to przeważnie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, podlegające wpisowi do rejestru pośredników kredytowych dział I w kolumnie z agentami. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym agent może działać wyłącznie na rzecz jednego pośrednika kredytu hipotecznego i ta informacja znajduje się w rejestrze.

 

Agentem może być również większa firma, zatrudniająca pracowników. Prawidłowa jest więc również sytuacja, że nie ma w rejestrze pośredników Twojego eksperta kredytowego, bowiem personel pośrednika lub agenta nie podlega wpisowi do rejestru. Powinieneś jednak na pierwszym spotkaniu otrzymać informację od eksperta kredytowego, jaka jest jego rola i na rzecz jakiego pośrednika działa.

 

Pośrednik kredytu konsumenckiego

 

W obszarze kredytów konsumenckich (gotówkowych) pośrednictwo kredytowe funkcjonuje podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego. Tu również mamy pośredników i agentów. Różnica polega tylko na tym, że osoby działające w zakresie kredytu konsumenckiego w oparciu o umowy agencyjne wpisane są do Rejestru Pośredników Kredytowych Dział II jako pośrednicy, a nie jako agenci pośrednika.

 

 

Ranking pośredników kredytowych IQ 2020

 

Ranking pośredników kredytowych został przygotowany w oparciu o dane dostępne na stronie ZFPF oraz na stronie ANG Spółdzielnia.

 

Najnowsze dostępne informacje dotyczą I kwartału 2020 r. i ten właśnie okres uwzględniam w rankingu.

 

ANG Spółdzielnia jest pośrednikiem z pierwszej 5-ki największych pośredników finansowych. W związku z tym, że nie zdecydowała się na członkostwo w ZFPF tamtejsze rankingi jej nie uwzględniają. W swym zamiarze ANG Spółdzielnia powstała, by stworzyć nową jakość na rynku pośrednictwa opartą o etykę i odpowiedzialną sprzedaż. Jest to też jedyny z największych pośredników, którego udziałowcem nie jest żadna inna duża instytucja finansowa.

 

Sposoby prezentacji wyników przez ZFPF i ANG różnią się, ale częścią wspólną są kredyty hipoteczne oraz kredyty gotówkowe.  Dlatego też miejsce w rankingu zależy od łącznej sprzedaży w tych dwóch obszarach.

 

 

Ranking pośredników kredytowych

 

 

 

Gdzie jest miejsce w rankingu pośredników kredytowych ekspertów SprawdzonyEkspert.pl?

 

SprawdzonyEkspert.pl  biorąc pod uwagę regulacje Ustawy o kredycie hipotecznym jest agentem ANG Spółdzielnia. Podobnie wszyscy eksperci działający pod marką SprawdzonyEkspert.pl.

 

Wybraliśmy do współpracy pośrednika, który jest marką wysoko cenioną w zakresie etyki, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zaangażowania pracowników, a dodatkowo bez powiązania i zależności kapitałowej z inną dużą instytucją finansową.

 

Jako eksperci SprawdzonyEkspert.pl swoją pracą i zaangażowaniem dołożyliśmy więc „cegiełkę” do zaszczytnej pozycji w pierwszej 5-tce największych pośredników kredytowych.

 

 

Źródła:

ANG Spółdzielnia

ZFPF

 

 

Autor wpisu:

Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 607212013

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście