Zakup ekspektatywy na rynku pierwotnym (cesja)

Czasem klienci trafiają na oferty nieruchomości z rynku pierwotnego od osoby, która już podpisała umowę z deweloperem na wybudowanie lokalu, ale nie chce w niej zamieszkać tylko chce odsprzedać swoje prawo do niej.

Czy jest możliwe wzięcie kredytu na zakup takiej nieruchomości i jak to wygląda?

Taka transakcja to tzw zakup ekspektatywy czyli przyszłego prawa do nieruchomości.

To pojęcie jest stosowane w przypadku umów między deweloperami czy spółdzielniami a osobami, które chcą nabyć dopiero budowane mieszkanie. Transakcję realizuje się poprzez cesję praw wynikających z umowy o wybudowanie nieruchomości zawierając umowę trójstronną (deweloper – klient - zbywca).

Cześć banków nie podejmie się sfinansowania tego rodzaju transakcji, ale wciąż istnieją banki, które zrealizują taki zakup i udzielą kredytu. W kwestii nabywającego prawa będzie sfinansowanie odstępnego czyli różnicy pomiędzy wartością nieruchomości w umowie przedwstępnej z deweloperem a ceną, którą chce uzyskać zbywca praw, bo to stanowi dla niego zarobek, a banki nie udzielą na tę część kredytu. Po zawarciu umowy trójstronnej i przedstawieniu dokumentów dla banku dalej proces wygląda jak przy standardowym zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym, gdzie po przelaniu wszystkich środków dla dewelopera nabywca praw podpisuje akt końcowy przeniesienia własności.

Ekspektatywa może podlegać egzekucji, co oznacza, iż w przypadku nierzetelności dewelopera nabywca może zawnioskować do sądu o to, aby przedsięwzięcie ukończył inny wykonawca.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 603364886

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście