Kredyt hipoteczny w 2021 roku – ile czasu trwa procedura?

Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny rozpoczyna procedurę kredytową, której efektem będzie decyzja banku o przyznaniu lub odmowie udzielenia środków finansowych na zakup nieruchomości. Zgodnie z polskim prawem, wnioskodawcy powinni spodziewać się decyzji w ciągu 21 dni od chwili złożenia wniosku. Jak wygląda to w praktyce w 2021 roku?

Analiza kredytowa w bankach

Zazwyczaj życie pisze własny scenariusz, a praktyka nijak ma się do obowiązujących przepisów. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, złożenie wniosku o kredyt może oznaczać wydłużony okres oczekiwania. Kredytobiorcy powinni przygotować się na to, że decyzja z banku może zapaść nawet w ciągu 2 miesięcy. Co jest tego powodem?

Wniosek kredytowy wraz z kompletem dokumentów jest skrupulatnie analizowany w poszczególnych działach banku. Oznacza to, że przechodzi przez wiele rąk, a w trakcie procesu zdolność kredytowa czy wartość nieruchomości są poddawane wnikliwej analizie.

Decyzja wstępna

Jeśli zapadnie decyzja wstępna o przyznaniu kredytu, oznacza to, że kredytobiorcy mają odpowiednią zdolność kredytową i będą w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązanie. Wraz z podaniem decyzji bank przekazuje warunki, które należy spełnić, aby zastrzyk gotówki wpłynął na konto. Czasem oznacza to dopełnienie niektórych formalności, uzupełnienie brakujących dokumentów, lub zwyczajną wizytę w banku celem złożenia podpisów. Niby niewiele, lecz bank ponownie zyskał czas na dopięcie procedury na ostatni guzik.

Podpisanie umowy i przelew środków

Kiedy wszystkie formalności zostały już uregulowane, pora na kolejny krok pracowników banku. Jest nim sporządzenie ostatecznej umowy o kredyt. Zainteresowani zostaną poproszeni o stawienie się w placówce banku, zapoznanie się z treścią dokumentu oraz złożenie podpisów. Przygotowanie dokumentu nie powinno trwać dłużej jak tydzień, a samo podpisanie umowy to wyłącznie formalność, która odbywa się w obecności wyznaczonych przez bank przedstawicieli.

Po zamknięciu procedury kredytowej następuje wypłata środków na zakup nieruchomości. Przelew powinien nastąpić zazwyczaj w ciągu 1-2 tygodniu w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Jeśli zaś chodzi o nieruchomości deweloperskie, środki pozwalające na sfinansowanie zakupu powinny pojawić się najpóźniej w ciągu 3 tygodni. Wskazane terminy są orientacyjne i różnią się w zależności od banku. Niemniej jednak wyraźnie widać, że procedura kredytowa równoznaczna jest z kilkutygodniowym okresem, jaki mija od złożenia wniosku aż do uzyskania środków na zakup nieruchomości.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 792038688

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście