Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Nieruchomość do remontu można zakupić atrakcyjnej cenie i urządzić je od podstaw według swoich upodobań. Dla niektórych to oszczędna inwestycja, dla innych okazja do remontu i aranżacji wnętrza na wysoki standard. Co trzeba wiedzieć, kupując mieszkanie do remontu?

Poziom życia wzrasta

Rodacy coraz częściej szukają mieszkań o wysokim standardzie, które można zamieszkać bezpośrednio po zakupie. To bardzo wygodny trend, z którego chętnie korzysta współczesne pokolenie Y, jednak związany z niemałym wydatkiem. Warto podkreślić, że znakomita większość Polaków kupuje mieszkanie jeden raz w życiu, dlatego też nie szczędzą środków przeznaczonych na ten cel.

Nie wszyscy osiągają dostatecznie wysokie dochody, by móc sprawić sobie nieruchomość wartą setki tysięcy złotych (nawet przy wsparciu ze strony banku). Dlatego też zakup mieszkania do remontu wydaje się rozsądnym rozwiązaniem dla osób poszukujących budżetowej opcji. Jakie kroki należy poczynić przed ostateczną decyzją?

Wnikliwe oględziny metr po metrze

Podczas osobistej wizyty w mieszkaniu należy rozpocząć samodzielną „inspekcję”, której celem jest wykrycie wszelkich usterek i wad. Warto przede wszystkim zapoznać się z rozkładem obiektu i umiejscowieniem okien. Kolejne czynności to dokładne oględziny ścian, sufitów i podłóg pod kątem ewentualnych śladów zalania, wilgoci czy pleśni. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na osadzenie okien i drzwi wraz z dokładną oceną ich szczelności.

Każda wada w mieszkaniu to doskonały argument do renegocjacji ceny mieszkania. Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, to stan techniczny instalacji. Wymiana każdej z nich to kosztowny wydatek, dlatego jeśli okaże się, że nabywca chce je pozostawić, musi dokładnie sprawdzić ich kondycję. Wychodząc poza wnętrza mieszkania, warto zwrócić uwagę na stan całego budynku, jak i klatki schodowej, piwnic czy wind. Usterki w tych miejscach generują większe koszty dla każdego z mieszkańców, co oznacza, że kwota czynszu może wzrosnąć.

Z pomocą rzeczoznawcy

Samodzielne oszacowanie kosztów przyszłego remontu to niezwykle trudne zadanie, dlatego mniej doświadczeni nabywcy powinni zlecić to profesjonalistom. Właściwą osobą na tym miejscu jest inspektor budowlany, który dokona szczegółowego audytu nieruchomości. Fachowiec dysponuje odpowiednimi sprzętami, które są w stanie wykryć niewidoczne gołym okiem wady i uchyłki w instalacjach. Specjalista wyposażony jest między innymi w wilgotnościomierz czy kamery termowizyjne, dzięki którym jest w stanie oszacować realne koszty remontu.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 501624328

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście