Kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego

Procedury kredytowe są takie same dla wszystkich branż, jednak jest kilka zawodów, których pracownicy mogą napotkać trudności przy staraniu się o wparcie finansowe na zakup własnej nieruchomości. Jedną z grup są kierowcy zawodowi, których dochody są zmienne. Czy taki pracownik może starać się o kredyt hipoteczny?

Problemowe wynagrodzenie

Zarobki kierowcy zawodowego mogą być imponujące, w zależności od wykonywanych tras. To dobra wiadomość dla banku, który weryfikuje zdolność kredytową. Niestety, wynagrodzenie kierowcy może stanowić problem, ponieważ składowe jego pensji to podstawia plus dieta. Tymczasem bank musi mieć pewność, że udzielone wsparcie będzie terminowo spłacone wraz z odsetkami.

Podstawowa pensja kierowcy zawodowego najczęściej równa się płacy minimalnej. Dieta z kolei zależy od przejechanych kilometrów i czasu spędzonego w trasie. Nierzadko sięga nawet kilku tysięcy złotych. W czym zatem tkwi problem? Banki niechętnie zaliczają dietę na poczet dochodu, uznając wpływ za zmienny i niepewny. Akceptowalny dochód to wspomniana wyżej pensja minimalna, która może przeszkodzić kierowcy w staraniach o wsparcie finansowe.

Co robić?

Jest kilka rozwiązań tej problemowej sytuacji. Przede wszystkim warto zadbać o to, by diety regularnie wpływały na rachunek osobisty wraz z oznaczeniem, że stanowią część pensji. Inną opcją jest zwiększenie wysokości podstawy, a więc pensji zasadniczej. Łączy się to niestety z odprowadzaniem wyższych podatków, zarówno przez kierowcę, jak i jego pracodawcę. Istnieją też instytucje bankowe, które uwzględniają dietę kierowcy do stałego dochodu. Wpływy muszą jednak być regularne i przychodzić na konto kredytobiorcy w stałej wysokości przez okres 6-12 miesięcy (w zależności od wymagań banku).

Innym rozwiązaniem jest złożenie wniosku kredytowego wraz z małżonkiem. Jeśli kierowca nie ma rozdzielności majątkowej, wysokość zarobków drugiej osoby podniesie dochód i wpłynie na zdolność finansową. To również umocni bank w postanowieniu o przyznaniu kredytu – jeśli jeden z kredytobiorców nie będzie w stanie spłacać kredytu, odpowiedzialność ta ciąży wówczas na drugiej osobie, której podpis widnieje we wniosku.

Odmowa udzielenia kredytu – co dalej?

Co począć, jeśli pomimo starań bank odmówił udzielenia kredytu hipotecznego? Warto odłożyć te plany o kilka miesięcy, by w tym czasie gromadzić wypłacane diety na poczet przyszłego wkładu własnego. Zebrana kwota wpłynie pozytywnie na ocenę banku, który być może tym razem zdecyduje się udzielić kredytu na zakup wymarzonego lokum.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 785924976

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście