Kredyt w dobie pandemii

W ostatnim czasie najczęściej zadawanymi pytaniami klientów są:

Czy to dobry czas na branie kredytu ? Może należy poczekać na lepsze czasy ? Czy na pewno dobrze robię myśląc o zmianie mieszkanie teraz ? Niestety nie ma na te pytania jasnej i jednoznacznej odpowiedzi . Czas pandemii zwiększył podejście banku do oceny ryzyka klienta pod względem jego zatrudnienia tj branży w jakiej pracuje  oraz rodzaju umowy a raczej okresu na jaki ona obowiązuje .  W czasie zwiększonych restrykcji trzeba się liczyć z tym ,że niektóre branże są w wysokiej grupie ryzyka a niektóre nawet są nieakceptowane przez bank . Podobnie wygląda sytuacja w przypadku umów o prace zawartych na czas określony . Niektóre banki wręcz nie akceptowały umów na czas określony jak również nie brały pod uwagę umów zleceń czy umów  o dzieło. Wraz z luzowaniem obostrzeń sytuacja wracała do normy i znowu takie umowy były brane pod uwagę.

Na wzrost cen nieruchomości również pandemia miała znaczący wpływ.  Każdy słyszał o zastraszającym tempie wzrostu cen stali, styropianu czy drewna. Materiały te stały się deficytowa a co za tym idzie ich cena poszła mocno w górę .  Masowe zakupy inwestorów powodują, że zaczyna brakować działek na których można się budować . Dodatkowo rosnące płace ( niestety nie w takim tempie jakbyśmy sobie życzyli )  powodują że koszty budowy  sukcesywnie się podnoszą . Te wszystkie element maja znaczący wpływ na cenę metra mieszkania na rynku pierwotnym jak również koszty budowy domu . Wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym powodują ,że rynek pierwotny również drożeje . Czy można liczyć na spadki cen mieszkań ? Moim zdaniem nie . Ceny raczej będą w najbliższym czasie jeszcze rosnąc z delikatną tendencją stabilizacji cen ale nie liczyłbym na spadki .

Stopy procentowe to główny wskaźnik decydujący o wysokości WIBORu a co za tym idzie wysokości raty kredytu . Od Marca 2020 roku mieliśmy 3 duże obniżki stóp procentowych co zaowocowało tańszymi kredytami lepiej liczoną zdolnością kredytową.

Niestety wisi nad nami widmo podwyżek stóp procentowych . Według Rady Polityki Pieniężnej do końca roku to nie nastąpi ale coraz głośniej wspominany jest 2gi kwartał 2022 roku . Niestety niskie stopy procentowe powodują ,że banki powoli podnoszą marże bankowe .

Jak widać ciężko znaleźć złoty środek . Nie mniej jednak w obecnej sytuacji i pełnym odmrożeniu gospodarki warto podjąć decyzje o spełnieniu marzenia jakim jest własne M.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 501624328

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście