Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny

Kredyt gotówkowy czy  kredyt hipoteczny ?

 

Pytanie , które bardzo często pojawia się wśród klientów .

Odpowiedź na te pytanie należy rozpatrywać po względem :

  1. Rodzaj zabezpieczenia
  2. Okres kredytowania
  3. Oprocentowanie

 

Rodzaj zabezpieczenia

 

Tutaj mamy już odpowiedź na to z jakim kredytem możemy mieć do czynienia .

Kredyt hipoteczny jest typowym kredytem zabezpieczonym na hipotece danej nieruchomości . Kredyt gotówkowy jest zwykłym kredytem niezabezpieczonym , który zaciągamy na dowolny cel lub na konsolidacje posiadanych innych zobowiązań w postaci kredytów gotówkowych , kredytów ratalnych, kart kredytowych lub debetów w kontach .  Nie oznacza to jednak ,że tylko przy kredycie gotówkowym mamy możliwość konsolidacji zobowiązań . Jest to również możliwe przy kredycie hipotecznym , kiedy to dajemy nieruchomość pod zastaw hipoteki .  Kredyt hipoteczny na spłatę innych zobowiązań daje nam możliwość zaciągnięcia wyższego kredytu . Należy jednak pamiętać , że w większość przypadków ten poziom max kredytu jest uzależniona od wartości nieruchomości jaka dajemy na zabezpieczenie . Jest to najczęściej 80% wartości rynkowej nieruchomości potwierdzonej operatem szacunkowym . Kredyt hipoteczny możemy zaciągnąć na zakup : mieszkania , domu jednorodzinnego , remont mieszkania lub domu , wykup mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej , zakup działki budowlanej jak również garażu posiadającego oddzielną księgę wieczystą . Czasami zdarza się ,że nieruchomość , która chcemy nabyć nie jest akceptowanym zabezpieczeniem dla banku i wtedy alternatywnym rozwiązaniem jest właśnie kredyt gotówkowy na dowolny cel . Wiąże się to z krótszym okresem kredytowania i większym oprocentowaniem a co za tym idzie wyższą rata kredytu . Takim przykładem może być działka ogrodnicza ( tzw ROD ) , działka rekreacyjna lub działka rolna nie posiadająca warunków zabudowy lub nie posiadająca w Planie Miejscowym przeznaczenia pod budownictwo mieszkaniowe .

 

Okres kredytowania

 

Kredyt gotówkowy zwykle jest na okres max 10 lat . Są jednak przypadki kiedy ten okres jest skracany . Przykładem źródło dochodu jak na przykład umowa na czas określony lub renta na czas określony . Wtedy okres kredytowani jest max do czasu kiedy dana umowa lub renta obowiązuje . Również wiek kredytobiorcy reguluje nam max okres kredytowania . W tym przypadku max wiek kredytobiorcy to 75-80 lat a w niektórych przypadkach nawet tylko 70 lat . 

Przy kredycie hipotecznym okres kredytowania max wynosi 30 – 35 lat . Podobnie jak przy kredycie gotówkowych wiek kredytobiorcy również ogranicza nam ten max okres kredytowania . Max wiek kredytobiorcy to 70-75 lat a szczególnych przypadkach jest to 80 lat .

 

 

 

Oprocentowanie

 

Kredyt gotówkowy zawsze będzie droższy od kredytu hipotecznego.

Na ta chwile max oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi 7,2 % . Przy kredycie hipotecznym jest to o wiele taniej chociaż tutaj oprocentowanie jest bardziej złożone bo zależy od marży bankowej , która jest stała oraz zmiennego WIBORu , który zależy od stóp procentowych . Oprocentowanie kredytu hipotecznego zależy również od rodzaju kredytu tj celu na jaki jest zaciągany oraz wysokości wkładu własnego . Oprocentowanie kredytu na zakup mieszkania przy 20% wkładu własnego będzie się kształtować w przedziale od 2,21% nawet do ponad 3 % . Przy wkładzie własnym 10% musimy się liczyć z oprocentowaniem kredytu zaczynającym się od  około 3 % .

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 501624328

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście