Kredyt dla obywateli Ukrainy

Kredyt hipoteczny to najpopularniejszy w Polsce sposób na sfinansowanie własnego mieszkania. Co jednak, gdy chętna na takie finansowanie osoba nie ma polskiego obywatelstwa? Czy możliwy jest kredyt hipoteczny dla Ukraińca?

 

Już od lat Ukraińcy zasilają szeregi pracowników w firmach działających na terenie Polski. Nie wystraszyła ich nawet pandemia. Obecnie liczba Ukraińców pracujących w Polsce jest szacowana na 1 mln, ale eksperci przewidują, że w ciągu 5 lat ich liczba może się podwoić. Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że w 2020 roku niemal 114 tys. Ukraińców otrzymało zezwolenie na pobyt w Polsce (źródło: https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-nie-wystraszyl-ukraincow-wkrotce-moze-byc-ich-w-polsce-nawet-2-razy-wiecej-6620277051812512a.html). Najwięcej z nich, bo 47% przyjeżdża do Polski na 3 miesiące, 30% pracuje u nas około pół roku, 14% - do 12 miesięcy, ale są i tacy, którzy postanawiają zostać w Polsce na stałe (źródło: https://kadry.infor.pl/wiadomosci/5291550,Polowa-Ukraincow-pracuje-w-Polsce-tylko-3-miesiace.html). Tacy Ukraińcy wiążą swoją przyszłość z naszym krajem i próbują się u nas odpowiednio urządzić, a nawet kupić mieszkanie. Czy jednak kredyt hipoteczny dla Ukraińców jest możliwy? Okazuje się, że tak, ponieważ część banków ma w swojej ofercie taki produkt, jak kredyt hipoteczny dla obcokrajowca.

 

Czy możliwy jest kredyt hipoteczny dla Ukraińca?

 

Obcokrajowcy to wcale nie rzadkość w bankach działających w Polsce. Te instytucje mają wręcz doświadczenie w obsłudze klientów spoza Polski. W samym tylko I kwartale banki w naszym kraju obsłużyły 1 mln obcokrajowców. W II kwartale było ich już 1,1 mln. Należy podkreślić, że największą grupę takich klientów stanowili właśnie Ukraińcy – było ich co najmniej 590 tys. i ta grupa klientów urosła w ciągu roku o niemal 142 tys. osób (źródło: https://prnews.pl/raport-prnews-pl-liczba-obcokrajowcow-wsrod-klientow-bankow-ii-kw-2021-r-460541).

 

Banki zatem doskonale znają klientów zza naszej wschodniej granicy i bez problemu ich obsługują. Czy jednak wszystkie produkty bankowe są dla tej grupy dostępne? Warto zapytać na przykład o kredyt hipoteczny dla Ukraińców. Okazuje się, że taki kredyt mogą zaciągać również obywatele Ukrainy, szczególnie gdy już korzystają z usług danego banku. Mało tego, bankowcy doskonale zdają sobie sprawę, że Ukraińcy to coraz większa grupa osób pracujących w Polsce i wiążących z naszym krajem poważne plany. Należy zatem powtórzyć: kredyt hipoteczny dla Ukraińca jest możliwy.

 

W jakim banku możliwy jest kredyt hipoteczny dla Ukraińców?

 

Niestety, nie wszystkie banki działające w Polsce są skłonne dawać kredyt hipoteczny dla Ukraińców, ale dotyczy to również innych obcokrajowców. Ukraińcy są jednak w tej dobrej sytuacji, że wiele banków jednak ich obsłuży i pożyczy im pieniądze na własne mieszkanie. Wśród takich banków można wymienić między innymi:

 

  • Santander Bank Polska;
  • PKO BP;
  • BNP Paribas Bank;
  • Alior Bank;
  • mBank;
  • Millennium Bank;
  • ING Bank Śląski;
  • Bank Pekao.

 

Oczywiście każdy z tych banków stawia własne warunki, jakie musi spełnić obywatel Ukrainy, żeby otrzymać kredyt hipoteczny.

 

Jak wygląda proces kredytowy w przypadku obcokrajowców?

 

Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny dla Ukraińców, to proces jego przyznawania jest podobny do tego, jaki muszą przejść obywatele innych państw i Polacy. Różnice dotyczą przede wszystkim dokumentów, jakie Ukrainiec musi przedłożyć w banku. Warto przypomnieć, że kredyt hipoteczny jest bardzo skomplikowanym produktem, a proces jego przyznawania jest także bardzo złożony. Nie tylko składa się wiele dokumentów, ale i trzeba przejść wiele różnych analiz, konieczna jest wycena nieruchomości przeznaczonej na zabezpieczenie zobowiązania, a także podpisanie różnych umów (np. umowa przedwstępna, umowa deweloperska). 

 

Jakie warunki przy kredycie dla Ukraińca?

 

Obywatel Ukrainy musi przede wszystkim przekonać bank, że ma stabilne źródło dochodu. W najlepszej sytuacji są zatem osoby mające umowę o pracę i to najlepiej na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że umowa na czas określony nie daje żadnych szans na kredyt. Zwykle jednak taka umowa obniża zdolność kredytową wnioskodawcy.

 

Bardzo ważne jest także przygotowanie odpowiednich dokumentów przez obywatela Ukrainy. Obcokrajowiec, który nie jest obywatelem kraju Unii Obywatelskiej, a tak jest właśnie w przypadku Ukraińców, musi mieć numer PESEL i adres zameldowania na terenie Polski. Do tego konieczna będzie karta stałego pobytu. Wymagany okres jej ważności bywa różny w poszczególnych bankach – od 1 dnia do 1 roku od dnia podpisania umowy kredytowej. Ukrainiec musi również pokazać w banku ważny paszport, a także posiadać aktywne konto w polskim banku, na które jest przelewane wynagrodzenie.

 

Przedstawiciele banków podkreślają, że zdolność kredytowa obcokrajowców jest badana w podobny sposób jak Polaków. To oznacza, że Ukrainiec ze stabilnym dochodem i stałą pracą ma szansę otrzymać finansowanie na zakup mieszkania w naszym kraju. Zważywszy na to, że ciągle brakuje rąk do pracy w Polsce, taka polityka banków może być dodatkową zachętą dla Ukraińców, żeby bliżej związać się z naszym krajem.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 601763828

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście