Ile razy można składać wniosek o kredyt?

Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób, żeby sfinansować zakup mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że taki kredyt to również bardzo skomplikowany produkt, który wiążę się z wieloma formalnościami. Czy złożenie wielu wniosków zwiększy szansę otrzymania kredytu hipotecznego? Ile można złożyć takich wniosków?

 

Jaki jest najpopularniejszy kredyt w Polsce? Łatwo się domyślić, że kredyt hipoteczny. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że 2021 rok będzie wręcz rekordowy pod względem liczby kredytów hipotecznych. W ciągu tylko III kwartałów wspomnianego roku banki udzieliły aż 192 tys. takich kredytów na łączną kwotę 63 mld zł, a wartość portfela wszystkich hipotek w Polsce przekroczyła już 500 mld zł. Obecnie średnia wartość kredytu hipotecznego zaciąganego w Polsce to 340 tys. zł (źródło: https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Rekordowy-rok-w-hipotekach-i-dalsze-wzrosty-cen-mieszkan). Czy każdy ma szansę na taki kredyt? Oczywiście nie, ponieważ każdy bank dokonuje własnej oceny wnioskodawcy. Czy zatem opłaca się złożyć kilka wniosków o kredyt hipoteczny? Jeśli tak, to czy jest liczba, której nie wolno przekraczać?

 

Wniosek o kredyt hipoteczny – co się w nim znajduje?

 

Zanim wyjaśnimy, czy w ogóle warto myśleć o składaniu więcej niż jednego wniosku, należy przyjrzeć się nieco bliżej takiemu dokumentowi. Wspomnieliśmy już, że kredyt hipoteczny jest bardzo skomplikowanym produktem i dlatego nie ma co oczekiwać, że wniosek o taki kredyt będzie krótki i łatwy do wypełnienia.

 

Wniosek o kredyt hipoteczny to konieczność podania bardzo wielu informacji. Wszystko po to, żeby bank mógł otrzymać jak najwięcej danych o wnioskodawcy, na podstawie których będzie mógł podjąć decyzję o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku. Tak skomplikowany formularz warto wypełniać razem ze specjalistą, który nie tylko przyspieszy cały proces, ale i sprawdzi go pod względem merytorycznym. Mowa tu oczywiście o doradcy kredytowym.

 

We wniosku o kredyt hipoteczny powinny się znaleźć takie informacje jak dane osobowe, ostatnie miejsca zamieszkania (z 2 lat), spis posiadanych aktywów (np. papiery wartościowe, jednostki funduszy inwestycyjnych, środki w IKE, polisy na życie, samochody itd.). Trzeba również przyznać się do wszystkich długów i zobowiązań (nie warto ich ukrywać, ponieważ i tak wyjdą na jaw). We wniosku o kredyt hipoteczny podaje się także informacje o uzyskiwanym dochodzie i historię zatrudnienia. W zależności od banku mogą pojawić się także dodatkowe rubryki do wypełnienia.

 

Wniosek o kredyt hipoteczny – dlaczego więcej niż jeden?

 

Przejdźmy teraz do kwestii składania wniosku o kredyt hipoteczny w więcej niż jednym banku. Czy takie działanie ma w ogóle sens? Na pewno warto złożyć więcej niż jeden wniosek. Trzeba pamiętać, że wniosek przechodzi wiele etapów analizy i często jest rozpatrywany przez więcej niż jedną osobę. Decyzje tych osób mogą być różne. Do tego każdy bank ma własne procedury i wytyczne odnośnie do analizowania wniosków kredytowych. Jeśli zatem w jednym banku wniosek zostanie odrzucony, w drugim może zostać przyjęty i rozpatrzony pozytywnie.

 

Warto zatem złożyć więcej niż jeden wniosek o kredyt hipoteczny, żeby zminimalizować ryzyko negatywnej odpowiedzi banku. Do tego skomplikowany wniosek może być długo rozpatrywany w jednym banku, gdy tymczasem w drugim proces zakończy się szybciej. Wtedy ograniczamy ryzyko przekroczenia jakiegoś terminu z umowy przedwstępnej. Taka strategia jest także dobra, ponieważ jeden bank może wycenić nieruchomość niżej niż wartość transakcyjna, a drugi może uznać wyższą wartość mieszkania. Każdy bank ma do tego własny scoring i nie zawsze przejdzie się go pozytywnie. Do tego jeden bank może ocenić dewelopera za niewiarygodnego, a dla innego nie będzie on problemem. Wreszcie taki schemat działania może pomóc w negocjacjach. Decyzja kredytowa jednego banku może być ważną kartą przetargową w drugim banku, żeby uzyskać lepsze warunki.

 

Ile można złożyć wniosków o kredyt hipoteczny?

 

Ile razy można składać wniosek o kredyt hipoteczny? To pytanie nurtuje wielu konsumentów, którzy planują zaciągnąć kredyt. Niestety, nie ma na ten temat jednoznacznej odpowiedzi. Właściwie co doradca kredytowy, to inne stanowisko. Sam BIK twierdzi, że wiele zapytań o kredyt nie obniża szansy na jego otrzymanie, jeśli te wszystkie zapytania dotyczą tego samego rodzaju kredytu i zostały złożone w ciągu 2 tygodni. Z doświadczenia doradców kredytowych wynika jednak, że optymalna liczba to maksymalnie trzy wnioski o kredyt hipoteczny w miesiącu.

 

Dlaczego zbyt duża liczba wniosków może być problemem? Znowu zależy to od banku. Jeden może uznać za coś niepokojącego fakt, że klient składał już wiele zapytań w innych bankach (każde odnotowuje BIK), bo to może być znak, że jego wniosek jest odrzucany i może ukrywa jakieś negatywne informacje. Natomiast dla innego banku to może nie być w ogóle problemem, jeśli zdolność kredytowa klienta jest wysoka, ma dobrą historię kredytową i nieruchomość daje solidne zabezpieczenie. Na wszelki wypadek lepiej jednak nie przesadzać z liczbą wniosków.

 

Warto złożyć więcej niż jeden wniosek o kredyt hipoteczny, tym bardziej że to nic nie kosztuje. Nie warto za to z tym przesadzać, Aby jednak usprawnić całą procedurę i zaoszczędzić czas, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego, który wybierze odpowiednie banki i przygotuje wnioski.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 505382002

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście