Kredyt hipoteczny to często jedyna droga do zakupu własnego mieszkania czy domu. Jednak uruchomienie takiego zobowiązania wymaga sporo cierpliwości i czasu. Niestety, okazuje się, że proces uzyskania kredytu hipotecznego trwa dość długo, a do tego jest nieco złożony. Wynika to z procedur banku i prawa, dodatkowo wymaga zebrania dużej ilości dokumentów.
Rosnące ceny nieruchomość sprawiły, że wartość kredytu hipotecznego również wzrasta. Aż 56,2% wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w ciągu trzech kwartałów 2021 roku to zobowiązania na wysokie kwoty. Finansowania na ponad 500 tys. zł stanowiły 27% łącznej wartości kredytów. Wzrostowi uległa również średnia wartość kredytu hipotecznego – we wrześniu wartość ta osiągnęła rekordową kwotę 335,3 tys. zł. W ciągu ostatnich 2 lat średnia wartość kredytu mieszkaniowego wzrosła o 12,1%. Na wzrost kwoty kredytu hipotecznego największy wpływ miały rosnące ceny mieszkań. Wzrost cen nieruchomości w stosunku do roku 2019 przekroczył 15-20% i osiąga rekordowe poziomy (źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/708124/rosna-ceny-nieruchomosci-rosnie-wartosc-hipotek).
Jak wygląda proces kredytowy?
Proces uzyskania kredytu hipotecznego zaczyna się jeszcze przed złożeniem wniosku w banku. W momencie podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości warto sprawdzić swoje możliwości finansowe. Jeśli podejmiemy decyzję o posiłkowaniu się kredytem hipotecznym przy nabyciu mieszkania, wtedy warto zweryfikować swoją zdolność kredytową i sprawdzić historię w BIK. Dodatkowo powinniśmy także sprawdzić, jakie dokumenty będą nam potrzebne przy staraniu się o kredyt hipoteczny.
Kolejny etap to znalezienie odpowiedniej nieruchomości i podpisanie z jej właścicielem umowy przedwstępnej. Taki dokument jest niezbędny przy ubieganiu się o kredyt mieszkaniowy. W umowie przedwstępnej powinny znaleźć się następujące informacje:
Dopiero po podpisaniu umowy przedwstępnej można złożyć wniosek kredytowy. Wraz z nim trzeba złożyć odpowiednie dokumenty. Każdy bank ma własną listę wymaganych dokumentów, najczęściej to:
Czas oczekiwania na decyzję kredytu hipotecznego – ile wynosi?
Po złożeniu wniosku kredytowego i sprawdzeniu kompletności dokumentacji uruchamiane są procedury bankowe. W pierwszej kolejności sprawdzany jest potencjalny kredytobiorca, instytucja finansowa weryfikuje jego zdolność kredytową. Dodatkowo wysyła zapytania do BIK o historię kredytową i scoring klienta oraz do innych instytucji zajmujących się rejestrem dłużników jak BIG InfoMonitor i KRD. Ten etap definiowany jest jako analiza finansowa.
Drugim krokiem jest sprawdzenie nieruchomości, na którą ma być udzielony kredyt. Bank musi oszacować wartość nieruchomości i przeanalizować lokal pod względem prawnym. Ostatnim etapem jest przygotowanie umowy kredytowej. Maksymalny czas oczekiwania na decyzję kredytu hipotecznego jest określony w Ustawie o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku i wynosi 21 dni kalendarzowych, jest liczony od dnia złożenia kompletnego wniosku. Niestety, w praktyce czas oczekiwania na decyzję kredytu hipotecznego jest często znacznie dłuższy. Przeważnie wynosi średnio od czterech do sześciu tygodni.
Czas oczekiwania na kredyt hipoteczny – jak go skrócić?
Kredytobiorca oraz osoba, która pomaga mu w staraniu się o kredyt (np. pośrednik kredytowy lub doradca bankowy) mają duży wpływ na czas oczekiwania na kredyt hipoteczny. Warto zadbać o to, aby wniosek kredytowy składany do banku był kompletny. Brak nawet jednego dokumentu spowoduje, że cały proces jest wstrzymywany. Opóźnienia w udzieleniu kredytu mogą powodować także dodatkowe dokumenty. Czasami, w nietypowych sytuacjach, bank wymaga dodatkowych dokumentów. Doświadczony pośrednik kredytowy powinien wiedzieć, jakie dokumenty są wymagane w konkretnych przypadkach.
Ważne jest także wybranie właściwej oferty kredytu hipotecznego i dobrego, najlepiej znanego banku. W ten sposób zabezpieczymy transakcję, a do tego będziemy mieć większą pewność, że nasz wniosek zostanie szybko i sprawnie zweryfikowany.
Niektóre banki współdziałające z danym pośrednikiem kredytowym umożliwiają przyspieszenie procedur kredytowych, kierując wniosek na szybszą ścieżkę procesową. O kilka dni skrócimy czas oczekiwania na kredyt hipoteczny, jeśli zdecydujemy się na wykonanie własnej wyceny nieruchomości jeszcze przed złożeniem wniosku.
Kredyt hipoteczny to często najważniejsze źródło finansowania zakupu mieszkań oraz innych nieruchomości. Jednak procedury związane z tym zobowiązaniem są skomplikowane i długotrwałe. Składając wniosek kredytowy, należy zatem uzbroić się w cierpliwość lub zwrócić się do pośrednika kredytowego, który doradzi nam, jak przyspieszyć otrzymanie kredytu hipotecznego.
15 najczęściej zadawanych pytań przez klientów na spotkaniu z ekspertem : Zakup nieruchomości na rynku wtórnym czy pierwotnym ? Rynek wtórny to nieruchomości kupowane z drugiej ręki czyli od innego właściciela . Rynek pierwotny to...
Bezpieczny kredyt 2% będzie preferencyjnym kredytem hipotecznym udzielanym w ramach rządowego programu "Pierwsze mieszkanie". Pomoc publiczna przyjmie tu formę dopłat do odsetkowej części raty kredytu w pierwszych 120 miesiącach spłaty, a należy...
Czym jest harmonogram spłaty kredytu hipotecznego? Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny jest długi, czasochłonny i wymaga skompletowania wielu dokumentów. Formalności najczęściej zostają zakończone podpisaniem umowy kredytowej, ustaleniem...
Zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny – czy to możliwe? Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów w ofercie banków. Czasami jednak lepszym sposobem sfinansowania wydatków okazuje się kredyt hipoteczny. Czy możliwa jest...
Jak przebiega procedura przyznawania kredytu hipotecznego? Kredyt hipoteczny to najlepsze rozwiązanie, gdy potrzebujemy gotówki na zakup mieszkania. Zobowiązanie takie pozwoli nam sfinansować ten dość duży wydatek i spłacać go w ratach przez...