Kredyt dla prawników i adwokatów

Banki coraz częściej przygotowują specjalne oferty kredytów dla różnych grup zawodowych. Jedną z takich grup są prawnicy. Wyjaśniamy, jakie są warunki takiego kredytu, kto może go otrzymać i jak znaleźć najlepszą ofertę kredytową.

 

Z krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich wynika, że w mamy obecnie w Polsce prawie 21 tys. czynnych adwokatów, a do tego niemal 5 tys. aplikantów. Rośnie liczba osób, które wykonują zawody prawnicze w naszym kraju. Dla porównania pod koniec 2019 roku mieliśmy 19 tys. adwokatów, a rok wcześniej – 18,5 tys. (źródło: https://rejestradwokatow.pl/adwokat/wyszukaj). Te liczby pokazują, że prawnicy to duża grupa zawodowa. Nic dziwnego, że banki również ją zauważyły, a niektóre z nich przygotowały specjalne oferty kredytów dla adwokatów i szerzej – dla prawników.

 

Kogo obejmuje kredyt dla prawników?

 

W Polsce prawnicy są zaliczani do tzw. wolnych zawodów, obok takich profesji jak na przykład lekarze, doradcy podatkowi, architekci, aptekarze itd. Z tego właśnie powodu niektóre banki nie mają typowego kredytu dla adwokatów lub kredytu dla prawników, ale mają na przykład kredyt dla wolnych zawodów, który skierowany jest właśnie także do prawników. Warto na to zwrócić uwagę, szukając kredytu, który jest dedykowany zwodom prawniczym.

 

Prawnik lub zawód prawniczy to bardzo szerokie pojęcia. Warto zatem wyjaśnić, kogo można zaliczyć do prawników i tym samym, kto może skorzystać z kredytu dla prawników. Trzeba podkreślić, że za prawnika jest uważana osoba, która ukończyła studia prawnicze. Jednak to dopiero wybrana aplikacja sprawia, że prawnik specjalizuje się w wybranym segmencie prawa. Do prawników można zatem zaliczyć:

 

  • adwokatów;
  • radców prawnych;
  • notariuszy;
  • sędziów;
  • komorników sądowych;
  • prokuratorów;
  • rzeczników patentowych.

 

Kredyt dla prawników – charakterystyka

 

W Polsce wolny zawód, a szczególnie zawód prawniczy, jest uważany za prestiżowy, a także godny zaufania. Również banki postrzegają tak samo różnych przedstawicieli wolnych zawodów. Dlatego właśnie sektor bankowy proponuje takie produkty jak kredyt dla adwokatów. Banki zakładają z góry, że prawnicy są wiarygodnymi klientami, którzy nie mają większych problemów z regulowaniem swoich zobowiązań. To wszystko sprawia, że kredyty dla prawników często mają uproszczona procedurę, wnioski adwokatów są rozpatrywane szybciej niż w przypadku zwykłych kredytów. Do tego takie kredyty mają nierzadko niższe oprocentowanie lub prowizję oraz wyższą kwotę maksymalną do pożyczenia.

 

Warunki kredytów dla prawników

 

Zanim prawnik złoży wniosek o kredyt, powinien sprawdzić, jakie są warunki kredytów dedykowanych jego grupie zawodowej na rynku. W wielu instytucjach te warunki będą dość podobne i nierzadko dużo lepsze niż dla zwykłych konsumentów czy firm. Prawnik najczęściej może pożyczyć pieniądze taniej niż zwykły Kowalski. Mało tego, wniosek prawnika zostanie rozpatrzony błyskawicznie. Jednak banki mają nawet w tym przypadku pewne wymagania. Niektóre z nich żądają, żeby prowadzić praktykę przez co najmniej 6 miesięcy. Niekiedy zgadzają się na krótszy staż, ale wtedy również kwota kredytu bywa niższa. Oczywiście prawnik musi się wykazać odpowiednią zdolnością kredytową, jednak zwykle jego zarobki są dość wysokie i stabilne, zatem ryzyko dla banku nie jest duże. Ponadto kredyt dla adwokatów często jest zaciągany na oświadczenie i nie trzeba dostarczać żadnych zaświadczeń.

 

Czy istnieje specjalny kredyt hipoteczny dla prawników?

 

Własna kancelaria to marzenie niejednego adwokata. To także ogromny prestiż i okazja do zdobycia nowych, bogatszych klientów. Prestiż jest jeszcze większy, gdy taka kancelaria znajduje się w budynku należącym do adwokata. Jak sfinansować taki zakup? Czy dostępne są specjalne kredyty hipoteczne dla prawników? Okazuje się, że tak. Znowu to zwykle preferencyjne kredyty. Na całkowity koszt kredytu hipotecznego wpływa w dużej mierze marża i prowizja. W przypadku kredytów dla prawników są one nierzadko obniżane, a więc i koszt pożyczenia pieniędzy się zmniejsza.

 

Zdolność kredytowa prawnika – jak jest liczona?

 

Gdy bank otrzyma wniosek o kredyt, zawsze sprawdza zdolność kredytową wnioskodawcy. Tak samo jest w przypadku prawników. W ich przypadku stosowane są jednak różne metody sprawdzania zdolności kredytowej:

 

  • metoda przychodowa – weryfikowany jest PIT za ubiegły rok, a do tego dane finansowe z wybranego okresu bieżącego roku;
  • metoda dochodowa – analizowany jest zysk, jaki został osiągnięty przez prawnika wybranym okresie po odjęciu kosztów prowadzenia działalności prawniczej;
  • metoda estymacji – przewidywane są przyszłe zyski.

 

Jak znaleźć najlepszy kredyt dla prawników?

 

Wspomnieliśmy wcześniej, że coraz więcej banków wprowadza specjalne oferty kredytowe dla różnych grup zawodowych. Dotyczy to także kredytów dla prawników i adwokatów. Jak zatem prawnik może znaleźć najlepszy kredyt? Rozwiązania są różne. Można na przykład skorzystać z różnych porównywarek kredytów dostępnych w Internecie. Z jakością takich narzędzi bywa jednak różnie. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego, który profesjonalnie porówna oferty banków i pomoże wybrać najkorzystniejszą.

 

Zawody prawnicze należą do prestiżowych i cieszących się zaufaniem publicznym. To sprawia, że również banki lepiej traktują prawników jako kredytobiorców. Mogą oni liczyć na specjalne oferty, nierzadko dużo korzystniejsze niż inni klienci.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 48785933434

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście