Inflacja zaskoczyła NBP ?

„Inflacja zaskoczyła NBP” tak samo jak zima co roku zaskakuje drogowców…

Klient który podejmował decyzję o wybudowaniu domu, brał kredyt oprocentowany w skali roku na około 2% (Marża 1.8+ WIBOR 0,23) po 7 miesiącach obudził się w nowej ponurej rzeczywistości bo oprocentowanie jego długu wzrosło do ponad 6 %...a Rata wzrosła z 1900 zł do ponad 3000 zł… Według prezesa NBP taki mały wzrost rat i cen "nie ma wpływu na portfele polaków" https://www.bankier.pl/.../Glapinski-Inflacja-nie-ma...

Staram się nie angażować w polityczne spory i ocenę czy decyzje „władzy” są długoterminowo dobre dla obywateli ale zachowanie NBP z Prezesem na czele są delikatnie mówiąc…kontrowersyjne.

Jak nazwać sytuację w której jeszcze w czerwcu 2021 r. Prezes NBP zapewniał wszystkich, że nie ma podstaw do podwyższania stóp % a inflacja ma charakter przejściowy?

https://www.bankier.pl/.../Glapinski-Nie-mozna...

Słuchając takich wypowiedzi szefa NBP’u wiele osób prywatnych jak i firm podjęło decyzję o zaciągnięciu kredytu ponieważ odnieśli wrażenie, że wszystko w gospodarce idzie według planu i jest pod kontrolą a ewentualne podwyżki stóp % będą się odbywały w sposób spokojny i zrównoważony.

Nie jestem profesorem ekonomii zasiadającym w RPP ale zastanawia mnie czego spodziewali się rządzący w odniesieniu do inflacji:

1.Obniżając stopy % praktycznie do ZERA,

2. Drukując puste złotówki i rozdając wiele miliardów w różnych programach „pomocowych”https://www.gov.pl/.../tarcza-antykryzysowa-ponad-51-mld...

3. Dokładając kolejne programy socjalne rozdające pieniądze publiczne jak bony na wakacje czy dodatkowe emerytury.

Jestem daleki od oceny czy to dobrze, że są takie programy czy źle.

Chodzi o fakt, że wymienione działania są bardzo PRO- inflacyjne i nie wierzę w to, że osoby podejmujące w/w decyzje nie zdawały sobie sprawy z tego jakie będą ich następstwa…

Wiele osób komentuje, że wzrost oprocentowania był do przewidzenia i trudno się z opinią taką nie zgodzić niemniej tak radykalne postępowanie zarówno przy obniżaniu jak i podwyższaniu stóp % uważam po prostu za szkodliwe. Obawiam się, że za działania rządu oraz NBP zapłacimy wszyscy. Gwałtowne podwyższenie stóp % i obecna sytuacja w związku z wojną na Ukrainie oraz narracja dotycząca dalszych podwyżek spowodowała, że zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa po prostu boją się inwestować w Polsce.

https://prnews.pl/o-292-spadla-wartosc-zapytan-o-kredyty...

Trzymajmy kciuki aby rząd i NBP naprawdę mieli PLAN ponieważ jeśli okaże się za kilka miesięcy, że dalej mamy do czynienia z wysoką inflacją a rozwój gospodarczy się zatrzyma to będziemy mieć do czynienia ze STAGFLACJĄ – bardzo negatywnym zjawiskiem gospodarczym. Jeśli za 2 kwartały NBP ogłosi, że musi obniżyć stopy % bo gospodarka nadmiernie zwolniła to naprawdę nie będę miał już żadnych pytań….

Jeśli chcesz sprawdzić czy warto przenieść kredyt do innego banku prosze o przeslanie poniższych infomacji, Przeanalizuję czy taka operacja ma sens ekonomiczny i ile można na niej zaoszczędzić.

1. Okres pozostały do spłaty

2. Wysokość marży

3. Kwota pozostała do spłaty

Z uwagi na mniejszą ilość klientów wiele banków obniżyło marże dla nowych umów 😉

[email protected]

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 696668846

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście