Jak przygotować się do pierwszego spotkania z ekspertem kredytowych ?

  1. Dane o dochodach ?
  2. Informacje o spłacanych zobowiązaniach ?
  3. Informacje o nieruchomości ?

 

  1. Informacje o uzyskiwanych dochodach .

Jeśli otrzymywany jest  dochód z tytułu umowy o prace to należy przygotować zestawienie wypłat jakie wpłynęły od pracodawcy  na konto z  ostatnich 12 miesięcy ( różnie banki liczą średnią , czasami jest to średnia z 3 , czasami z 6 a w wyjątkowych przypadkach nawet z 12 miesięcy )  . Jeśli w danym miesiącu są wypłacane dodatki takie jak nadgodziny , nagrody, trzynastki  itd. to również powinny się znaleźć na takiej liście obok wypłaty jaka wpłynęła w danym miesiącu . Ważna jest data rozpoczęcia pracy u danego pracodawcy . Jeśli praca była zmieniana w ostatnich 12 miesiącach a przerwa między pracami nie przekroczyła 30 dni to warto mieć ze sobą świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy . Jeśli umowa jest na czas określony to bardzo ważna jest data rozpoczęcia pracy oraz data zakończenia obecnie obowiązującej umowy . W przypadku umowy na czas określony warto mieć ze sobą ostatni rozliczony pit .

Jeżeli na spotkanie przychodzi przedsiębiorca będący na tzw. samo zatrudnieniu to powinien mieć ze sobą :

- rozliczone pity za 2 ostatnie lata

- Opcja 1.  Książkę przychodów i rozchodów  za ostatni rozliczony rok oraz bieżący w rozbiciu na miesiące same podsumowania . Ostatni rozliczony miesiąc szczegółowo . Tabela amortyzacji za ostatni rozliczony rok podatkowy oraz miesiące bieżącego roku .

- Opcja 2 . Ewidencja przychodów za bieżące miesiące roku .

- Opcja 3. Stawka karty podatkowej na dany rok .

Jeżeli dochód jest z umowy o dzieło lub umowy zlecenie to potrzebny będzie pit za ostatni rozliczony rok . Dodatkowo podobnie jak w przypadku umowy o prace zestawienie wpływów na konto z tytułu tych umów za ostatnie 12 miesięcy . Bardzo ważne jest okres uzyskiwania tych umów tj od kiedy są te umowy i kiedy koczy się obecna umowa .

Jeżeli mamy dodatkowy dochód z najmu to niezbędny będzie również ostatni rozliczony pit oraz bieżąca umowa z najemcą .

 

  1. Informacje o spłacanych zobowiązaniach

Na spotkanie doradcą należy mieć wypisane wszystkie zobowiązania kredytowe tj.

- aktualne raty kredytów gotówkowych , hipotecznych i ratalnych wraz z informacja ile zostało do spłaty oraz w jakim są banku .

-wysokości limitów w kartach kredytowych i debetach w kontach

- osoby płacące alimenty dokładna wysokość płaconego zobowiązania

- jeżeli są zobowiązania firmowe to tak samo wypisujemy jakie to zobowiązanie , jakie jest aktualne saldo oraz w jakim banku zostało zaciągnięte

 

  1. Informacje o nieruchomości .

Jeśli przychodzimy na spotkanie już z wybrana nieruchomością to dobrze jakbyśmy mieli ze sobą jakieś podstawowe informacje tj:

- cena transakcyjna

- numer księgi wieczystej

- powierzchnia użytkowa

- w przypadku rynku pierwotnego rzut lokalu

 

Jeśli przychodzimy na spotkanie w celu sprawdzenia swojej zdolności dobrze by było wcześniej zorientować się mniej więcej czego będziemy szukać tzn: rynek wtórny czy pierwotny , ilość pokoi  oraz wymarzony metraż 😊. Potrzebne jest to do oszacowania przedziału cenowego oraz określenia procentowego udziału własnego tzw. wkład własny klienta .

 

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 501624328

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście