Polski Ład a kredyt hipoteczny

Wpływ zmian polskiego ładu na zdolność kredytową przy kredycie hipotecznym

Inflacja w Polsce osiągnęła rekordowy poziom od ponad 20 lat. To wszystko wpływa na wysokie stopy procentowe. A to z kolei sprawiło, że zdolność kredytowa klientów znacząco spadła. Do tego doszła jeszcze rekomendacja KNF, która dodatkowo obniża zdolność kredytową, bo narzuca bankom dodawanie 5 pkt procentowych do poziomu stóp procentowych przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Banki starają się na wszelkie możliwe sposoby zwiększyć zdolność kredytową. I m.in. przyjmują do zdolności kredytowej np. dochody z 500 plus.

 

Polski Ład a zdolność kredytowa przy kredytach hipotecznych

Należy zauważyć, że ostatnia nowelizacja prawa w zakresie podatków powinna zadziałać korzystnie na wyliczanie zdolności kredytowej. Zwłaszcza dla osób uzyskujących dochody z umowy o pracę. Dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku, nominalne dochody znacząco wzrosły.  Obniżenie podatku z 17% na 12% wpływa korzystnie na zdolność kredytową bo dochód dysponowany rośnie. Podniesienie progu podatkowego do 120 000 zł także działa na korzyść zdolności kredytowej.

 

Wiele osób zdecydowało się zmienić formę opodatkowania.

Wprowadzenie składki zdrowotnej, uzależnionej od dochodu zarówno w przypadku osób rozliczających się na podatku liniowym czy według skali podatkowej wpłynęły na obniżenie zdolności kredytowej.

Osoby, które chciały ominąć płacenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdecydowały się otworzyć działalność w formie spółki z o.o. mogą nie posiadać zdolności kredytowej przez długi okres. Bo należy rozróżnić dochód spółki od dochodu osoby starającej się o kredyt hipoteczny. Tutaj możemy mieć dochody z dywidend lub mianowania.

Kontrowersyjna jest możliwość zmiany formy płacenia podatku. Wyobraźmy sobie, że osoba ma dochody opodatkowane ryczałtem przez pół roku, a następnie według skali podatkowej. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją wiec zobaczymy, jak banki będą podchodzić do tak nietypowych sytuacji.

O innych ważnych zmianach podatkowych możesz przeczytać w artykule pod linkiem: https://edumeo.pl/nowy-lad-2-0-czy-juz-3-0-najnowsze-zmiany/

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście