Podsumowanie 2022 roku

Podsumowanie 2022 roku

  1. Jak kształtował się wzrost stóp procentowych w 2022 roku ?
  2. Jak wyglądała zdolność kredytowa na przestrzenie 2022 roku ?
  3. Co może przynieść nowy 2023 rok w kwestii zdolności kredytowej i stóp procentowych ?

 

Jak kształtowały się stopy procentowe w 2022 roku ?

Zeszły rok był rokiem pełnym niespodzianek i okresu ciągłych podwyżek stóp procentowych  . Stopy procentowe w styczniu wynosiły 2,25% . Były cyklicznie podnoszone z miesiąca na miesiąc i we wrześniu osiągnęły poziom jaki mamy do teraz tj 6,75 . W pierwszym kwartale roku stopy były podnoszone odpowiednio o 0,5% w styczniu , 0,5% w lutym i 0,75% w marcu . Drugi kwartał był już bardzie agresywny pod tym względem podwyżek .W kwietniu RPP podniosło stopy procentowe  aż o 1 % a w maju i czerwcu po 0,75% . Trzeci kwartał przyniósł nam powolne wyhamowywanie podwyżek . W lipcu było to tylko 0,5% a we wrześniu o 0,25% do finalnego poziomu 6,75% . Sierpień był miesiącem kiedy odbyło się posiedzenie RPP niedecyzyjne . Ostatni kwartał roku był okresem bez podnoszenia stóp procentowych .

Wpływ na tak gwałtowne podnoszenie stóp procentowych miała przede wszystkim rosnąca w błyskawicznym tempie inflacja . W styczniu odnotowana wartość inflacji była 9,4% a na koniec roku podana za grudzień  wynosi 16,6 % i jest niższa względem inflacji za listopad o 0,9% . Największy wzrost widoczny był w pierwszym półroczu . Inflacja podana za czerwiec wynosiła  15,6% co daje wzrost 6,2% na przestrzeni 6 miesięcy względem wzrostu w drugim półroczu o 1 % .

Jak wyglądała zdolność kredytowa na przestrzenie 2022 roku ?

 

Do końca marca zeszłego roku mimo wzrostu stóp procentowych zdolność była liczona dość poprawnie . Wzrost wiboru nieznacznie obniżał zdolność kredytową . Największa zmiana nastąpiła  1 kwietnia kiedy to została wprowadzona rekomendacja S wprowadzająca zasadę doliczania buforu wzrostu stóp procentowych aż o 5%   . Wprowadzona zmiana w kalkulatorach bankowych( wynikająca z wprowadzonej rekomendacji S )  zwodowała ,że z dnia na dzień klienci  stracili zdolność kredytową  . Od tego momentu dostępność kredytów malała z miesiąca na miesiąc . Rosnące stopy procentowe powodowały ciągły wzrost wiboru  , który swoje max osiągnął w okolicach 7 listopada ( dla wiboru 3m było to 7,61% a wiboru 6m było to 7,82 %) . Ostatni kwartał roku przynosi dobre sygnały . Po pierwsze banki zaczynają brać +500 jako dodatkowy dochód ponosząc przy tym zdolność kredytową , po drugie od połowy listopada do końca roku wibor jest w tendencji spadkowej spowodowanej między innym nie podnoszenie stóp procentowych oraz notowanej niższej inflacji w ostatnich 2 miesiącach roku .

 

Co może przynieść nowy 2023 rok w kwestii zdolności kredytowej i stóp procentowych ?

 

Nowy 2023 rok będzie moim zdaniem rokiem przejściowym . Powinniśmy zauważyć raczej utrzymanie stóp procentowych niż ich obniżanie . Moim zdaniem pierwsze obniżki stóp procentowych możemy doczekać dopiero w przyszłym roku . Ten rok będzie rokiem walki z inflacją czyli dążenia do jej max obniżenia . Należy pamiętać ,że na jesieni mamy wybory  i to co się stanie przed nimi może mieć wpływ na wysokość inflacji . Tak jak wspomniałem moim zdaniem stopy procentowe będą raczej utrzymane do końca roku na poziomie 6,75 % .

Wibor od listopada poprzedniego roku jest w tendencji spadkowej i na dzień dzisiejszy tj 05.01.2023 roku wynosi W3M – 7,00% i W6M – 7,12% . Przy utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 6,75% wartość  wiboru powinien się zatrzymać właśnie w okolicach tego odczytu . Powrót stawek vat na paliwo i energie będzie miało kluczowy wpływ na odczyty inflacji w lutym i tutaj miejmy nadzieje nie nastąpi jakiś znaczący wzrost względem odczytów za grudzień 2022 roku , który dnia 05.01.2023 roku został podany na poziomie 16,6% .

Co do zdolności kredytowej to już sam spadek wiboru powoduje ,że ta wartość będzie się podnosić . Pod koniec roku została podana informacja ,że KNF rozważa zmniejszenie tego buforu 5% przy liczeniu zdolności kredytowej ( zmiana wprowadzona 1 kwietnia – Rekomendacja S ) . Co prawda na razie jest mowa o kredytach z okresowo stalą stopą procentową ale zawsze jest to jakiś ukłon w stronę kredytobiorców . Rząd zapowiedział wprowadzenie w drugiej połowie roku programu „Pierwsze Mieszkanie” , gdzie maja to być kredyty ze stałym oprocentowaniem na 10 lat na poziomie 2% . To również zwiększy zdolność kredytową klientów . Jak tylko będzie więcej konkretnych szczegółów poświęcę temu programowi oddzielny artykuł .

Podsumowując moje odczucia i przypuszczenia dotyczące nowego roku to uważam ,że będzie to również trudny rok ale wierze ,że lepszy niż poprzedni . Utrzymanie stóp procentowych na niezmiennym poziomie w pierwszym posiedzeniu RPP w styczniu oraz podanie niższej inflacji za grudzień niż była w listopadzie napawa optymizmem . Na pewno jest zbyt wcześnie na wielką euforie ale jest szansa ,że powoli sytuacja na rynku kredytów będzie się poprawiać .

 

 

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 501624328

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście