Budowa domu z kredytem

Budowa domu z kredytem

 1. Od czego należy zacząć kiedy planujemy budowę domu ?
 2. Co z wymaganym wkładem własnym ?
 3. Jakie dokumenty będą potrzebne przy kredycie na budowę domu ?
 4. Czym różni się budowa systemem gospodarczym od budowy z głównym wykonawcą ?
 5. Co to jest kredytowanie naprzemienne ?

 

Zanim zaczniemy budowę domu w pierwszej kolejności wybieramy lokalizacje w jakiej chcemy mieszkać oraz szukamy odpowiedniej dla nas działki . Powierzchnia działki najlepiej jakby miała mniej niż 30 arów ( 3000 m2 ) . Nie jest to jednak problem jeśli działka jest większa jednak zmniejsza nam się ilość banków , które podejdą do takiego kredytu . Istnieje również zakup takiej działki na kredyt z równoczesnym kredytem na budowę domu . Musi to jednak odbyć się w ramach tego samego banku oraz procedura jest bardziej skomplikowana . Na ten temat zostanie poświęcony oddzielny artykuł .

Wkład własny .

Przed przystąpieniem do kredytu na budowę domu musimy posiadać tzw. wkład własny . Jeżeli posiadamy już działkę na własność nie obciążoną kredytem to jak najbardziej stanowi ona nasz wkład własny . Przy obecnych kosztach budowy może się okazać ,że aby uzyskać atrakcyjniejszy kredyt ( warunki cenowe tj. wysokość marży banku ) sama działka może być nie wystarczająca. W takim wypadku wystarczy ,że z własnych środków wykonamy np. fundamenty .

Kolejnym przykładem może być darowizna od rodzica działki lub działki już i z rozpoczętą budową domu . Tutaj oczywiście w takiej sytuacji całość wchodzi nam w kredyt jako wkład własny . Pojawia się problem jeśli działka przekracza 3000 m2 i jest już wydane pozwolenie na budowę na poprzedniego właściciel a w tym przypadku rodzica . Przed przystąpieniem do kredytu pozwolenie na budowę musi być przeniesione już na obecnego właściciela . Jeśli jest to działka rolna ( czyli powierzchnia powyżej 3000 m2 ) urząd może odmówić takiego przepisania pozwolenia ze względu na to ,że nowy właściciel nie jest rolnikiem . Jest na to sposób aby nawet bez szkoły rolniczej stać się w świetle prawa rolnikiem .

Jeżeli planujemy zakup działki wraz z budowa jednym kredytem to nasz wkład własny jaki musimy wnieść liczy się od zakupu działki oraz kosztów budowy .

 

Dokumenty niezbędne do złożenia  wniosku o kredyt na budowę domu :

 1. Projekt budowlany podbity przez odpowiedni urząd.
 2. Dziennik budowy opieczętowany prze odpowiedni urząd oraz podpisany przez kierownika budowy .
 3. Pozwolenia n budowę z pieczątka ,że stało się ostateczne .
 4. Warunki zabudowy ( powinny być w projekcie budowlanym ) .
 5. Plan zagospodarowania działki ( to też powinno być w projekcie budowlanym ) .
 6. Wypis z rejestru gruntów .
 7. Kopia mapy ewidencyjnej .
 8. Kosztorys budowy wypełniony na druku bankowym .
 9. Wycena nieruchomości .
 10. Podstawa nabycia prawa do gruntu , na którym będzie wykonywana budowa .

 

Budowa domu systemem gospodarczym a budowa domu z głównym wykonawca .

W przypadku budowy domu metoda gospodarcza to my sami decydujemy w jaki sposób wykorzystujemy transze kredytu oczywiście zgodnie z wypełnionym kosztorysem bankowym.  Przy budowie domu z głównym wykonawca te transze są z góry narzucone przez firmę wykonującą usługę na podstawie podpisanej umowy gdzie są zawarte dokładne terminy i kwoty . Bywa tak ,że nie każdy bank się do takich zapisów terminów i kwot zastosuje . W takim wypadku należy wcześniej ustalić z wykonawca terminy i kwoty pod procedury banku . Z takimi umowami z głównym wykonawca mamy w przypadku budowy domu szkieletowego lub z bali .

 

Co to jest kredytowanie naprzemienne ?

 

Kredytowanie naprzemienne jest wtedy kiedy chcemy w trakcie budowy wnieść dodatkowe środki własne , których nie mamy np. na moment składnia wniosku . Te środki będziemy posiadać np. . ze sprzedaży mieszkania . Należy pamiętać ,że wkład własny wymagany prze bank wnosimy na początku oraz bank musi być transzą zamykającą kredyt . Środki przyszłe nie mogą być wnoszone na końcu tylko w trakcie budowy . Przypominam ,że bardzo mało banków daje taka możliwość kredytowania naprzemiennego .

 

Zapraszam do kontaktu osoby myślące o budowie domu w tym roku .

 

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 501624328

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście