Umowy śmieciowe - czy stanowią przeszkodę w uzyskaniu kredytu hipotecznego?

Osoby osiagające dochody z umów o pracę na czas nieokreślony są najlepiej postrzeganą przez banki grupą Klientów przy ocenie wiarygodności kredytowej . Co ma jednak zrobić Klient, który z różnych powodów nie może liczyć na tę formę zatrudnienia? Czy uzyskanie kredytu jest przez niego możliwe ?

Umowa o pracę na czas określony
Jeżeli pracujesz na umowę na czas określony dłużej niż 3 miesiące i nie jest to Twoja pierwsza praca to bez większych problemów uzyskasz kredyt o ile aktualna umowa o pracę będzie jeszczez trwała minimum 6 miesięcy. Jeżeli okres ten jest krtótszy to dobrze byłoby abyś postarał się o tzw. promesę odnowienia dotychczasowej umowy o pracę, wystawioną przez dotychczasowego pracodawcę. Znacząco w tym wypadku zwiększa szansę uzyskania kredytu fakt, iż aktulana umowa o prace na czas okreslony nie jest pierwszą umową z danym pracodawcą.

Umowa zlecenie/ umowa o dzieło
Szczególnie ulubioną przez pracodawców formą zatrudnienia z uwagi na ograniczanie kosztów ZUS oraz minimalizację świadczeń wynikających z kodeksu pracy są umowy zlecenia/ umowy o dzieło. Wydawałoby się, iż ocena stabilności uzyskiwanego dochodu z tego źródła przysporzy bankowi trudności, a tym samym będzie stanowiła przeszkodę w uzyskaniu kredytu. W niektórych bankach rzeczywiście tak jest. Te banki, które nie robią problemów dla zarobkujących w ten sposób, udzielą kredytu o ile dochody Klienta z tego źródła są osiągane od minimum 6 miesięcy a wykształcenie potencjalnego Kredytobiorcy jest zgodne z rodzajem pracy wykonywanej w ramach zlecenia . W większości przypadków bank będzie oczekiwał wypłaty wynagrodzenia za wykonane zlecenia na konto bankowe aby móc zweryfikować ich wysokość.

Reasumując : umowy śmieciowe nie są realną przeszkodą w uzyskaniu kredytu hipotecznego.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 663021867

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście