Czy warto oszczędzać? Jak tak to gdzie?

Czy warto oszczędzać? Jak tak to gdzie?

Odpowiedź wydaje się być retoryczna, ale nie dla każdego…

 

Ostatnimi czasy coraz częściej jestem pytany o oszczędzanie i o przyszłość w sektorze rent czy emerytur. Odpowiedź niestety jest dość przewidywalna, biorąc pod uwagę fakt iż stosunek liczby osób pracujących do osób wchodzących w wiek emerytalny jest coraz mniejszy, choć gorzej dopiero będzie miało obecne młode pokolenie.  Bardzo dokładnie przedstawia to piramida demograficzna która ukazuje następujące fakty, widać że wyż poprzedzający lata 80te wkracza nieubłagalnie w wiek emerytalny, tym ludziom trzeba będzie zapłacić – oczywiście zapłaci za to kolejny wyż tutaj stosunkowo problemu nie ma, ponieważ jest następny wyż który będzie pracował na obecne emerytury, problem jest dalej.

 

Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda jeżeli chodzi o przyszłe emerytury wyżu z lat 80, wyż ten znajduje się w wieku produkcyjnym, osób urodzonych w latach 80 tych jest bardzo wielu, niestety póki co nie przekłada się to zbyt optymistycznie na urodzenia, co przekłada się na mniejszą ilość ludzi pracujących w przyszłości na starsze pokolenie, ewidentnie widać że na obecnych 25-35 latków nie będzie miał kto pracować. Widać na wykresie że ilość urodzeń w Polsce jest nadal bardzo niewielka  pomimo tego że teoretycznie powinniśmy wkraczać w kolejny wyż będący efektem poprzedniego.

Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi sytuacja gospodarcza, niepewny rynek pracy, moda rodziny  2+1. Te wszystkie czynniki spowodują że obecne młode pokolenie nie dostanie zbyt wiele od państwa, a dokładniej od ZUS-u. Należy pamiętać także że, ZUS to instytucja która tylko i wyłącznie przekazuje kapitał, biorąc pod uwagę że już dziś posiłkuje się kredytami, nie wróżę z tego nic dobrego już dzisiaj a co dopiero w za kilka lat.

 

Każdy powinien w tym momencie pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość na własną rękę, powinno to być spowodowane Rozsądkiem. Oczywiście pojawią się pewnie w przyszłości sytuacje podobne do tych po naszej zachodniej stronie granicy, Polska zacznie zapraszać do kraju obcokrajowców począwszy od Ukrainy poprzez całą resztę ściany wschodniej kończąc na Chińczykach, to już spekulacje.

 

Tak się składa że wychodzimy naprzeciwko oczekiwaniom naszych klientów i jesteśmy w stanie pomóc w zabezpieczeniu przyszłości. Proponujemy naszym klientom różnego rodzaju portfele oszczędnościowe, propozycji inwestycyjnych jest mnóstwo począwszy o takich z gwarancją kapitału po ryzykowne, wszystko w zależności od podejścia klienta do ryzyka. Odkładając systematycznie określoną sumę pieniędzy przez pewien czas mamy możliwość stworzenia całkiem imponującego kapitału.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 697051183

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście