Kredyt na remont

Na remont mieszkania możesz zaciągnąć kredyt. Może to być kredyt gotówkowy (bez zabezpieczenia na nieruchomości) jak i kredyt hipoteczny (zabezpieczony na nieruchomości). Kredyt hipoteczny na pewno jest tańszy, jednak wymaga poniesienia dodatkowych kosztów związanych z ustanowieniem zabezpieczeń oraz wymaga większej ilości formalności.

Kredyt gotówkowy nie należy do najtańszych produktów kredytowych.
Możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy z oprocentowaniem w okolicach 11% i prowizją 3%. Kredyt hipoteczny, to oprocentowanie więcej niż o połowę niższe – około 4,5% i prowizją 1%. Kredyt hipoteczny ma więc dużo niższe oprocentowanie i dodatkowo niższą prowizję.

Kredyt gotówkowy to jednak minimum formalności – prosty proces wnioskowania o kredyt i uproszczona analiza. Kredyt hipoteczny to obowiązek złożenia do banku większej ilości dokumentów, w tym dokumentów dotyczących nieruchomości mającej być zabezpieczeniem. Przede wszystkim bowiem, w przypadku kredytu hipotecznego należy ustanowić zabezpieczenie. Nieruchomość musi więc mieć księgę wieczystą. Jeśli jej nie ma to trzeba ją założyć. Trzeba też zapłacić za dokonanie w niej wpisu. Wiele banków obciąży nas również prowizją za wycenę nieruchomości. Dodatkowo mieszkanie czy dom stanowiące zabezpieczenie muszą zostać ubezpieczone od zdarzeń losowych. Zawsze będzie również potrzebny kosztorys prac remontowych.

Także czas procesu związanego z uzyskaniem kredytu hipotecznego jest o wiele dłuższy w porównaniu do kredytu gotówkowego. Zaletą pożyczki gotówkowej jest to, że można ją otrzymać bardzo szybko, nierzadko w ciągu jednego dnia. W przypadku kredytu hipotecznego od dnia złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy często mija miesiąc. Ponadto pieniądze z pożyczki gotówkowej możemy wydać w dowolny sposób. Te z kredytu hipotecznego na remont należy przeznaczyć jedynie na cel założony we wniosku o kredyt. Nie można więc za te pieniądze kupić na przykład mebli, sprzętu AGD czy RTV.

Należy stwierdzić, że przy niższych kwotach kredytu zaciąganych na krótki czas bardziej przyjazną formą będzie na pewno kredyt gotówkowy. Przy założeniu, że kredyt będzie na wyższą kwotę i na dłuższy okres – należy poważnie zastanowić się nad kredytem hipotecznym, nawet jeśli jest to związane z większym formalizmem i przygotowaniem.

Zawsze natomiast należy porównać dostępne oferty i policzyć różnice między nimi – po to, żeby wybrać najlepiej.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 518171075

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście