Kredyt konsolidacyjny - czy to się opłaca?

Kredyty konsolidacyjne pozwalają zmniejszyć koszt obsługi kilku osobnych zobowiązań, wydłużają okres spłaty, zmniejszają ratę miesięczna i porządkują finanse. Jednak nie jest również tak, że procedury stosowane w przypadku konsolidacji są bardzo proste i nie pociągają ze sobą żadnych kosztów. Warto uświadomić sobie jakie są wady i zalety konsolidacji zobowiązań.

Kredyty konsolidacyjne zaciągają najczęściej osoby, które wcześniej zaciągnęły kilka innych zobowiązań, takich jak pożyczki na zakupy ratalne, kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, debety na rachunkach, karty kredytowe. Konsolidacja ma przede wszystkim skumulować wszystkie zobowiązania w jedno – tak, żeby mieć jedną ratę miesięczną, a nie kilka. Oczywiście ma również obniżyć koszt obsługiwanych zobowiązań. Szczególnie w przypadku kredytów gotówkowych, a także kart kredytowych, gdzie odsetki są wysokie kredyt konsolidacyjny staje się opłacalnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku, kiedy kredyt konsolidacyjny będzie kredytem zabezpieczonym na nieruchomości. Oprocentowanie kredytów i pożyczek gotówkowych sięga nawet 15%, a oprocentowanie kart kredytowych to zazwyczaj 20%. Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych zabezpieczonych hipoteką  to zwykle jednocyfrowa wartość – około 6%. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny pozwala również na wydłużenie okresu spłaty długów, co również wpływa na obniżenie miesięcznej raty. Posiadacz kredytu konsolidacyjnego nie ponosi również kosztów kilku przelewów do różnych banków, czy też konsekwencji wynikających z niedotrzymania któregoś z terminów płatności.

Zanim otrzymasz kredyt konsolidacyjny, bank dokładnie zbada Twoją sytuację, w tym zdolność kredytową, historię kredytową, to czy nie miałeś dotychczas problemów z terminową obsługą zobowiązań. Bank nie będzie chciał przejąć niesolidnego dłużnika, który nie spłaca rat. Jeżeli kredyt konsolidacyjny będzie kredytem hipotecznym, to bank będzie wymagał zabezpieczenia hipotecznego. Oznacza to, że musimy posiadać nieruchomość, której wartość może zabezpieczyć zaciągany kredyt. Oczywiście istnieją także kredyty konsolidacyjne niewymagające zabezpieczenia nieruchomością, jednakże są one sporo droższe. Oprocentowanie takiego kredytu to nawet kilkanaście procent w skali roku. Poza tym banki mniej chętnie konsolidują zobowiązania, jeśli nie możemy zaoferować im żadnego zabezpieczenia hipotecznego. Konsolidując kredyty nastawmy się również na koszty. Będą to chociażby koszty prowizji bankowej za udzielenie kredytu, czy też koszty wyceny nieruchomości oraz wpis do hipoteki, jeśli kredyt konsolidacyjny bedzie kredytem hipotecznym.

Oferta kredytów konsolidacyjnych jest szeroka. Aby wybrać najkorzystniejszą należy porównać oferty dostępne na rynku. i przeanalizować  ich parametry oraz koszty z nimi związane.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 693740302

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście