Wyższe raty kredytów w CHF, niższe kredytów w PLN

Raty kredytu we frankach szwajcarskich rosną z uwagi na wzrost ceny CHF względem złotówek. Kapitał kredytu rośnie i przez to trzeba płacić wyższe odsetki, bo rośnie baza do ich naliczenia. Polacy, którzy zaciągnęli kredyt we frankach, teraz płacą często wyższą ratę od osób, które zadłużyły się w polskich złotych.

Jeżeli 200 tys. PLN kredytu zaciągnięto na początku 2008 r. kiedy CHF kosztował około 2 zł to wtedy, miesięczna rata kredytu na 30 lat, wrażonego w CHF wynosiła około 950 zł. Natomiast ten sam kredyt w PLN obciążał kredytobiorcę ratą w wysokości około 1250 zł.

Od tego czasu kurs franka szwajcarskiego w stosunku do złotówki wzrósł (przedstawia to poniższy wykres).


Z uwagi na fakt zmiany ceny franka oraz stóp procentowych w Polsce, zmieniły się również warunki spłaty kredytów. To znaczy, raty kredytów wyrażonych w CHF wzrosły, a raty kredytów w PLN spadły. Rata kredytu we frankach jest wyższa od pierwotnej o około 15 %.  To nie aż tak  dużo, bo od 2008r.  kurs franka szwajcarskiego do złotego wzrósł o ponad 50%.  Rata kredytowa nie wzrosła aż tak bardzo, bo obniżce również ulegała stawka LIBOR odpowiedzialna za wysokość oprocentowania kredytu w CHF, a było to związane z obniżkami stóp procentowych przez Bank Centralny Szwajcarii.

Niskie oprocentowanie kredytów w PLN to skutek decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych -  razem o 225 punktów bazowych. To zdecydowało, że trzymiesięczny WIBOR zanotował rekordowo niskie poziomy. Dlatego oprocentowanie kredytów w PLN spada co wpływa na niższe odsetki i co za tym idzie na niższą ratę.


Zmiany WIBOR, który decyduje o wysokości oprocentowania przedstawia ten wykres:

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 519140470

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście