Wspólne mieszkanie

Nieruchomość można nabyć nie tylko samodzielnie, ale również wspólnie z innymi osobami – czy to małżonkiem, partnerem, rodzicami czy też osobami zupełnie obcymi, z którymi nie ma pokrewieństwa. Taką wspólną własność nazywamy współwłasnością. Współwłasność polega na tym, że dana nieruchomość należy do wszystkich współwłaścicieli i każdemu ze współwłaścicieli przysługują wszystkie uprawnienia składające się na własność. Niepodzielność oznacza, że każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo do całej rzeczy, a nie do części odpowiadającej udziałowi. Przedmiotem współwłasności jest zawsze konkretna nieruchomość. Jeśli nieruchomość nabywana jest przez osoby będące małżeństwem, należy pamiętać, że ustawowy ustrój majątkowy pomiędzy małżonkami wygląda tak, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje wspólność majątkowa. Charakteryzuje się ona istnieniem trzech majątków, tj. dwóch majątków odrębnych, należących do każdego z małżonków oraz jednego majątku wspólnego. Do majątku wspólnego należeć będzie to, czego małżonkowie dorobili się w trakcie trwania małżeństwa. W skład majątku odrębnego wchodzić natomiast będzie to, co każdy z małżonków posiadał przed zwarciem małżeństwa. 

Co do zasady, do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody, współwłaściciel, którego udziały wynoszą co najmniej połowę, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić z korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Przekładając to na sytuację z mieszkaniem – decyzja co do mieszkania powinna być podejmowana wspólnie.

Wspólna nieruchomość może również zostać nabyta z wykorzystaniem kredytu hipotecznego. Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń co do wspólnego wzięcia kredytu z przyczyn związanych ze stanem cywilnym kredytobiorców. Oznacza to, że wspólny kredyt może być wzięty zarówno przez małżonków czy krewnych jak przez osoby zupełnie obce. Warunki otrzymania kredytu są standardowe, czyli zależą od posiadania przez kredytobiorców odpowiedniej zdolności kredytowej oraz od spełnienia innych wymogów banków. Osoby wspólnie biorące kredyt, wspólnie za niego odpowiadają – czyli są zobowiązane do spłaty całości kredytu. Odpowiadają całym majątkiem osobistym i solidarnie. Wierzyciel może dochodzić spłaty kredytu zarówno od wszystkich kredytobiorców jak i tylko od jednego.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 884880384

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście