Przedsiębiorcy korzystają z leasingu przede wszystkim dla korzyści finansowych związanych z tym produktem. Korzyści dla przedsiębiorcy różnią się w zależności od tego jaki rodzaj leasingu wybiera – czy to leasing operacyjny czy finansowy.
W przypadku leasingu operacyjnego, to firma leasingowa ujawnia przedmiot w swoich aktywach i to ona jest odpowiedzialna za dokonanie odpisów amortyzacyjnych. Natomiast korzyściami dla przedsiębiorcy są przede wszystkim korzyści podatkowe związane z kosztami uzyskania przychodu. Jako koszty uzyskania przychodu w przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca może zakwalifikować:
Warunkiem otrzymania korzyści podatkowych jest zawarcie umowy zgodnej z wytycznymi przewidzianymi w prawie podatkowym, czyli umowa leasingu musi być zawarta na czas określony i trwać minimalnie 40% czasu amortyzacji środka trwałego.
Należy dodać, że leasing operacyjny w ramach podatku VAT traktowany jest jako usługa. W związku z tym, podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi wartość netto raty leasingowej, płaconej przez leasingobiorcę. Podatek VAT jest naliczany wraz z każdą ratą, co powoduje, że zapłata VAT jest także rozłożona w czasie. Raty leasingowe podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%, niezależnie od stawki jaką opodatkowany jest leasingowany przedmiot.
W leasingu operacyjnym po upływie terminu umowy, własność przedmiotu leasingu może, ale nie musi, zostać przeniesiona na leasingobiorcę - czyli mamy tu do czynienia z wykupem przedmiotu leasingu.
Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się na leasing finansowy, to przedmiot leasingu zostaje zaliczony do jego majątku, co daje możliwość samodzielnego dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorstwa w tym przypadku są:
Zaletą leasingu finansowego również jest brak ograniczeń dotyczących minimalnej wartości końcowej oraz minimalnego okresu trwania umowy. Warunkiem jest, aby umowa leasingu była podpisana na czas określony. Po zakończeniu okresu umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność przedsiębiorcy z prawem do rozporządzania. W leasingu finansowym wykup przedmiotu leasingu praktycznie nie istnieje, bo wraz z zapłatą ostatniej raty przedmiot automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.
Leasing finansowy jest traktowany jako dostawa towaru, stąd podatek VAT od sumy płatności leasingowych należy zapłacić w całości wraz z pierwszą ratą leasingową. Leasing finansowy cieszy się sporą popularnością, np. wśród podmiotów, które nie są płatnikami podatku VAT. A to dlatego, że pozwala na doliczenie stawki VAT w takiej samej wysokości, jaką obłożony jest przedmiot.
Mieszkacie kątem u teściów, a w drodze Wasze drugie maleństwo? Potrzebujecie więcej przestrzeni i prywatności, ale macie jeszcze zbyt mało odłożonej gotówki, żeby wystarczyło na wkład własny do kredytu hipotecznego? To rozwiązanie może być dla Was...
Ranking najtańszych ofert hipotecznych w lutym 2023 r Nr 1 to najnowsza oferta promocyjna Alior Banku: „Lekki Start” w kategorii oprocentowanie zmienne z 10% wkładem własnym. Wszystkim zainteresowanym bank oferuje bardzo atrakcyjne warunki...
Specjalne konto oszczędnościowe będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania albo osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką dzieci. Oszczędzającemu będzie co roku naliczana premia równa rocznemu...
Rząd przewiduje w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" bezpieczne kredyty oraz oszczędnościowe konta mieszkaniowe. Projekt ustawy został wpisany do wykazu prac rządu. ”Pierwsze Mieszkanie" jest skierowane do osób poniżej 45. roku życia, które...
Podsumowanie 2022 roku Jak kształtował się wzrost stóp procentowych w 2022 roku ? Jak wyglądała zdolność kredytowa na przestrzenie 2022 roku ? Co może przynieść nowy 2023 rok w kwestii zdolności kredytowej i stóp procentowych...