Dla kogo jest program Rodzina na Swoim ?

Dopłaty w programie Rodzina na Swoim mogły dostać małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci, a także single. Program miał na celu pomóc w nabywaniu własnych mieszkań lub też domów jednorodzinnych.

Dla kogo jest program Rodzina na Swoim ? Kredyt z dopłatami Skarbu Państwa w programie Rodzina na Swoim można było przeznaczyć na

  • zakup już istniejącego lub będącego w budowie domu jednorodzinnego bądź mieszkania w budynku wielorodzinnym.
  • na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego.
  • na pokrycie kosztów budowy mieszkania w budynku wielorodzinnym bądź też domu jednorodzinnego.
  • na budowę domu jednorodzinnego lub nadbudowę, przebudowę czy rozbudowę już istniejącego budynku, a także na adaptację budynków, które wcześniej były przeznaczone do innych celów.

Warunkiem programu RnS było, aby mieszkanie nie było większe niż 75 m2, a dom 140 m2.

Dopłaty będą wypłacane przez 8 pierwszych lat spłaty kredytu i będą one sięgać 50% wysokości odsetek od kredytu – czyli uprawnieni zapłacą tylko połowę odsetek od kredytu – resztę zapłaci państwo.

Wysokość dopłat w programie Rodzina na Swoim związana była z powierzchnią domu czy też mieszkania. W przypadku, gdy mieszkanie miało do 50 m2 a dom do 70 m2 jako podstawę przyjmowało się całość zadłużenia. W przypadku przekroczenia tych powierzchni, jako podstawę naliczania dopłat przyjmowało się część zadłużenia.

W programie Rodzina na Swoim występowały również limity cen za metr kwadratowy. W każdym województwie ustalane były ceny, powyżej których nie można już skorzystać z kredytu. Stawki maksymalne ustalane były co kwartał.

Program Rodzina na Swoim obowiązywał do końca 2012 roku. Na chwilę obecną nie obowiązuje. Program Rodzina na Swoim ma być zastąpiony przez program Mieszkanie dla Młodych.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 519140470

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście