Rodzina na Swoim 2014 - czyli Mieszkanie dla Młodych

Do końca 2012 roku obowiązywał program dopłat do kredytów mieszkaniowych Rodzina na Swoim. Od 2014 roku ma obowiązywać następca Rodziny na Swoim, czyli Mieszkanie dla Młodych.

Program Mieszkanie dla Młodych ma być jednym z filarów rządowej polityki prorodzinnej. Program ma polegać na dopłacaniu kredytobiorcom do tzw. wkładu własnego, który jest zazwyczaj wymagany przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, a od przyszłego roku będzie wymagany zawsze. Dopłaty mają zależeć od wielkości rodziny, która chce zakupić nieruchomość z dopłatą. Zgodnie z ustawą, jeśli rodzina lub osoba samotna mają potomstwo, dopłata wyniesie 15%, rodzina bezdzietna i singiel mają dostać 10% wartości mieszkania, obliczonej na podstawie wskaźników publikowanych przez wojewodów.

Oprócz tego - dodatkowe 5 % dostanie rodzina, w której w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie i kolejne dziecko. Cały program mam mieć charakter prorodzinny, a rządzący chcą programem dopłat wpłynąć na poprawę demografii w naszym kraju. Dopłaty do wkładu własnego kupujących mieszkanie również zbiegają się w czasie z nowymi rekomendacjami nadzoru finansowego. Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom, aby te, od 2014 roku, wymagały od kredytobiorców posiadania przynajmniej 5% wkładu własnego, a w kolejnych latach ten wymóg ma się zaostrzać - aż do 20% w 2017r.

Udział w programie MdM będą mogły wziąć osoby, które nie ukończyły 35 roku życia i kupują pierwsze mieszkanie. Z ostatnich zmian wynika, że z dopłaty do kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będą mogli skorzystać tylko kupujący nowe mieszkania oraz budujący domy jednorodzinne z deweloperem. Dodajmy, że aby dostać rządowe dofinansowanie, powierzchnia mieszkania nie mogłaby przekraczać 75 m kw., a domu 100 m kw. Przy czym dopłata obejmowałaby maksymalnie 50 m kw.

Ceny kupowanych na kredyt mieszkań również będą musiały mieścić się w widełkach określonych przepisami. Zgodnie z założeniami programu, cena zakupu mieszkania objętego finansowaniem nie będzie mogła przekroczyć limitu określonego na podstawie wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m kw. powierzchni użytkowej w danej gminie. Wskaźnik ten ustala wojewoda i robi to co pół roku, więc wskaźnik jest dynamiczny. Podstawą jego wyliczenia jest średni w województwie koszt budowy 1m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (określany przez GUS), uwzględniany jest także wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w danym województwie z ostatnich sześciu miesięcy.

Program ma trwać pięć lat, od 2014 do 2018 r.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 508677789

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście