Kredyt hipoteczny aktualności

W ostatnim czasie, w kwestii kredytów hipotecznych pojawiło się sporo dobrych informacji.

Należy zaznaczyć, że przede wszystkim dzięki obniżkom stóp procentowych spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych. Przeciętne oprocentowanie udzielanych obecnie kredytów wynosi teraz około 4,5% przy założeniu, że kredytobiorca dysponuje wkładem własnym. Oprocentowanie kredytów hipotecznych zależy od stóp procentowych, ale także od marż bankowych. Marże bankowe jednak nie uległy obniżeniu i niższy koszt kredytu hipotecznego zawdzięczamy Radzie Polityki Pieniężnej. Marże bankowe nawet zostały podwyższone przez banki.

Dzięki niższemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych rośnie dostępność tych kredytów. Niższe oprocentowanie oznacza bowiem niższą ratę, a to wpływa na zdolność kredytową osób starających się o kredyt. W zeszłym roku średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosiło około 6,5%, co oznacza, że na przykład w przypadku kredytu na 250 tys. zł rata dziś jest niższa o około 250 zł  od raty liczonej według wyższego oprocentowania w zeszłym roku. Z tego powodu łatwiej jest uzyskać kredyt. Przy tym samym dochodzie można otrzymać również wyższą kwotę kredytu.

Ważną informacją jest również to, że kredyt bez wkładu własnego będzie można uzyskać już tylko do końca roku 2013, a od 2014r. banki będą wymagały 5% wkładu własnego – później obowiązkowy wkład własny będzie musiał być na jeszcze wyższym poziomie – aż do 20% w 2017r.  Tak wynika z najnowszej rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.  W tej rekomendacji KNF jest również inne ograniczenie. Od l lipca 2014 r. banki będą mogły udzielać kredytów walutowych wyłącznie osobom, które uzyskują dochody w tej samej walucie, w jakiej chcą mieć kredyt czyli na kredyt w euro będą mogły liczyć tylko ci, którzy zarabiają w euro.
Rekomendacja S zmusza banki również do tego, aby zaprzestały udzielania kredytów na okresy dłuższe niż 35 lat. Sugerowany przez KNF okres ma być nie dłuższy niż 25 lat, ale na życzenie kredytobiorcy okres kredytowania będzie mógł być wydłużony, a to znowu pozytywnie wpłynie na zdolność kredytową.


Kolejną ważną informacją dla osób planujących zakup swojego pierwszego w życiu mieszkania lub domu jest planowany na początek 2014 r. start programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłatę do wkładu własnego. MdM nie jest jeszcze oficjalnie obowiązującym programem dopłat i wszystkie informacje o nim można opierać tylko na projektach, ale można założyć, że aby uzyskać dopłatę, trzeba będzie jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze, dotyczy tylko tych, który nie posiadają i nie posiadali jeszcze własnego mieszkania. Poza tym mieszkanie nie będzie mogło być większe niż 75 m kw., a kupowany lub budowany dom nie większy niż 100 m kw., a dopłata będzie naliczana od powierzchni nie większej niż 50 m kw. Prawdopodobnie program będzie obejmował tylko rynek pierwotny.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 791792013

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście