Na czym zarabiają banki?

Codziennie jesteśmy zasypywani informacjami o tym, jak wiele możemy skorzystać kupując produkty bankowe. Konta, karty kredytowe, konta oszczędnościowe, kredyty. Powstaje więc pytanie: skąd biorą się miliardowe zyski banków, skoro banki tak wiele oferują swoim Klientom?

Banki zarabiają przede wszystkim na odsetkach i na prowizjach.

Zyski z tytułu odsetek wiążą się z marżą, jaką banki uzyskują na poszczególnych produktach. Marża bankowa to zysk banku od kredytów, które udzieliły.  Banki indywidualnie ustalają wysokość marży bankowej dla każdego produktu.  Najwięcej banki zarabiają na produktach z wysoką marżą, takich jak kredyty gotówkowe.

Aby sprzedawać swoje produkty banki potrzebują pieniędzy. Pożyczają je na rynku międzybankowym, ale także zabiegają o nasze oszczędności np. na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych i płacą od nich odsetki. Oprocentowanie depozytów i lokat jest znacząco niższe niż oprocentowanie kredytów i pożyczek udzielanych przez banki. Banki używają naszych oszczędności, żeby pożyczać innym na wyższy procent. Z różnicy między oprocentowaniem depozytów a oprocentowaniem pochodzi największy zarobek banku.

Druga najważniejsza dla zysku banków pozycja to opłaty i prowizje. Banki pobierają opłaty za przyznanie kredytów, czy to gotówkowych czy hipotecznych – praktycznie każdy produkt bankowy wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji za jego przyznanie. Są oczywiście czasowe promocje i oferty specjalne, kiedy prowizji nie ma, ale zazwyczaj wiąże się to z koniecznością zakupu innych produktów banku, na których bank zarobi. Banki zarabiają również na opłatach za konta, przelewach, kartach, innych opłatach manipulacyjnych, operacjach dokonywanych w placówkach banku, wydawaniu zaświadczeń.

Do tego dochodzą prowizje ze sprzedaży produktów innych firm. Banki są również dystrybutorami funduszy inwestycyjnych, oferują produkty ubezpieczeniowe, inwestycyjne.  Dodatkowy dochód dają prowizje od płatności kartami kredytowymi oraz debetowymi. Opłata intercharge, którą odprowadzają właściciele sklepów, jest dzielona między operatora karty oraz bank.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 609665660

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście