Zakup mieszkania – mieszkanie na kredyt

Istnieją dwie podstawowe opcje zakupu mieszkania:

  • zakup na rynku wtórnym – mieszkanie używane
  • zakup na rynku pierwotnym – mieszkanie nowe

Proces zakupu mieszkania

Planowanie
Tak ważne przedsięwzięcie jak zakup mieszkania należy dokładnie przemyśleć. Określenie potrzeb, priorytetów i przeanalizowanie możliwości finansowych to pierwszy etap procesu zakupu własnego mieszkania. Pod uwagę należy wziąć comiesięczne wydatki oraz koszty związane z zakupem i posiadaniem mieszkania, rodzaj szukanego mieszkania, lokalizację, sąsiedztwo itd. Jeśli przy zakupie będziesz korzystać z kredytu, jak najszybciej określ swoją zdolność kredytową – to odpowie na pytanie ile kredytu możesz otrzymać. Skorzystaj z pomocy renomowanego doradcy, który przedstawi ocenę zdolności kredytowej z wielu banków.

Poszukiwanie nieruchomości
Kiedy masz wyobrażenie swojego mieszkania, wiesz jakie ma być docelowe mieszkanie, które chcesz kupić, możesz przystąpić do przeglądania ofert. Obecnie praktycznie wszystkie dostępne oferty wraz z opisami znajdują się w internecie. Gdy już znajdziesz ofertę, która wydaje Ci się atrakcyjna, będzie możliwość obejrzenia mieszkania i oceny jego stanu oraz uzyskania na jego temat wszelkich informacji.

Kredyt hipoteczny
Jeśli nie będziesz w stanie pokryć kosztów zakupu z własnych pieniędzy, powinieneś pomyśleć o kredycie hipotecznym.

Złożenie oferty
Złożenie oferty polega na poinformowaniu właściciela mieszkania o sumie, jaką  zapłacisz za mieszkanie. Oferowana kwota powinna być proporcjonalna do wartości nieruchomości i Twoich możliwości finansowych.

Wniosek o kredyt na mieszkanie
Jeśli zamierzasz posiłkować się kredytem na mieszkanie musisz złożyć wniosek o jego przyznanie, a wcześniej wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu. Czas oczekiwania na oficjalną ofertę kredytu na mieszkanie od momentu złożenia wniosku to zwykle około 3 tygodni, aczkolwiek wszystko zależy od banku i doradcy zajmującego się sprawą.

Koszty kredytu

Całkowity koszt kredytu oznacza wszystkie koszty związane z zaciągnięciem kredytu. Są to przede wszystkim:

  • prowizje - Prowizja za przyznanie kredytu pobierana jest po wypłaceniu kredytu i może zostać doliczona do pierwszej raty lub skredytowana, czyli rozłożona na raty.
  • odsetki - Bank podaje oprocentowanie w skali roku. Nominalnie nie może być ono wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej ustalanej przez NBP.
  • ubezpieczenia - Zabezpieczają one przede wszystkim bank. Zakres ochrony bywa bardzo zróżnicowany. Najczęściej towarzystwo ubezpieczeniowe, w zamian za otrzymaną składkę, zobowiązuje się spłacić pozostały dług w razie śmierci, trwałego kalectwa lub niezdolności do pracy kredytobiorcy.
  • inne opłaty

Finalizacja zakupu

Wiedząc, że bank udzieli kredytu na mieszkanie, można przystąpić do podpisania umowy zakupu. Podpisanie odbywa się  w obecności notariusza.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 509261909

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście