Kredyt mieszkaniowy zdolność kredytowa

Posiadanie zdolności kredytowej to podstawowy warunek otrzymania kredytu mieszkaniowego. Posiadanie zdolności kredytowej ma gwarantować bankowi, że kredytobiorca odda pożyczone pieniądze w określonym w umowie kredytowej terminie. Analiza zdolności kredytowej jest skomplikowanym procesem, do którego każdy bank podchodzi w sposób indywidualny – czyli zdolność kredytowa jest inna w każdym banku.

Kluczowe dla zdolności kredytowej są dochody kredytobiorcy. Dla banku ważne jest, aby dochód i jego wysokość były stabilne. O zdolności kredytowej decydują również zobowiązania kredytobiorcy. Raty każdego z posiadanych kredytów liczone są do obciążeń, to samo dotyczy kart kredytowych i limitów w rachunkach. Kolejnym elementem mogącym mieć znaczenie dla zdolności kredytowej jest historia kredytowa. Historia kredytowa wpływa na cenę kredytu, a im ten jest droższy, tym zdolność kredytowa jest niższa. Brak jakiejkolwiek historii kredytowej również nie jest odczytywane jako coś pozytywnego. 

Pozytywnie na zdolność kredytową wpłynie również dłuższy okres kredytowania – im dłuższy, tym wyższa zdolność kredytowa. Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, miesięczne raty ulegną obniżeniu, dzięki czemu nasza zdolność kredytowa ulegnie podwyższeniu.   

Podczas liczenia zdolności kredytowej powinniśmy bardziej skłaniać się ku ratom równym. Równe raty kapitałowo - odsetkowe wypadają znacznie korzystniej przy określeniu zdolności kredytowej. Można również wybrać raty malejące, ale raty malejące na początku okresu kredytowania są znacznie wyższe i mogą negatywnie wpływać na wyliczenie naszej zdolności kredytowej

Tak jak wspomniano wcześniej, każdy bank posiada swój kalkulator do wyliczania zdolności kredytowej i aby zobaczyć pełny przekrój oferty banków w tym zakresie należy porównać to co oferują poszczególne banki.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 884880384

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście