Kredyt mieszkaniowy Warszawa

Dla dużej części społeczeństwa kredyt mieszkaniowy to inwestycja na całe życie. Nie inaczej jest w Warszawie. Oczywiście średnia dochodów Warszawiaków odbiega znacząco od reszty Polaków, ale i cena mieszkań jest dużo wyższa.

Czym jest kredyt mieszkaniowy?


To najtańsza forma kredytu gdzie cel kredytu jest z góry ustalony. Może to być: zakup, remont, modernizacja lokalu mieszkalnego, jak również budowa, rozbudowa, przebudowa domu jednorodzinnego lub segmentu. Kredyt musi mieć również zabezpieczenie na nieruchomości. Najczęściej jest to nieruchomość kredytowana, ale nie koniecznie musi tak być. Warunkiem jest akceptacja ewentualnego zabezpieczenia przez bank.

Warszawski rynek nieruchomości jest największy w Polsce, operuje największą liczbą transakcji. W zależności od koniunktury liczba zainteresowanych nabyciem jak i zbycie mieszkań się zmienia, ale i tak jest na najwyższym poziomie. Rynek nieruchomości dzielimy na rynek wtórny oraz pierwotny. Różnica jest dosyć prosta: Mieszkania z rynku pierwotnego nabywane są od inwestora - może nim być deweloper lub spółdzielnia. Natomiast lokale z rynku wtórnego nabywane są od użytkownika nieruchomości.  

Na największym rynku nieruchomości mamy do czynienia również z największą liczbą wnioskodawców. Ci najczęściej potrzebują finansowania w postaci kredytu hipotecznego. Ale czy kredyty w Warszawie są tańsze bądź droższe od kredytów oferowanych w pozostałych miastach? Oczywiście jest to mit. Banki mają taką samą ofertę dla całej Polski. Oczywiście mogą organizować regionalne promocje, ale są one sporadyczne i przygotowywane przez nieliczne banki.

Czy warto brać kredyt? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, w dużej mierze zależy od sytuacji potencjalnego wnioskodawcy. Obecnie młoda osoba rozpoczynająca "dorosłe" życie bez wsparcia finansowego rodziny nie jest w stanie odłożyć w krótkim czasie środków pozwalających na kupno własnego mieszkania. Dlatego też potencjalny nabywca szuka wsparcia w kredycie hipotecznym. Dzięki temu rozwiązaniu ma już swoje mieszkanie, co prawda kosztem comiesięcznej raty, ale jej wysokość umożliwia kredytobiorcy normalne funkcjonowanie. Dba o to bank który na etapie udzielania kredytu weryfikuje czy wnioskodawcę będzie stać na spłacanie raty. Poza tym kolejne rekomendacje narzucone przez KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) nakładają na banki obowiązek weryfikacji " zdolności kredytowej". Niewątpliwym atutem kredytu mieszkaniowego jest "odporność na inflację". Inflacja to nic innego jak proces wzrostu ogólnego poziomu cen. Wraz z kolejnymi latami zarobki kredytobiorcy będą się zwiększały (między innymi wpływ inflacji), natomiast wysokość raty nie jest uzależniona od inflacji. Także poza zmianami związanymi z wahaniem stawki referencyjnej (WIBOR dla kredytów złotowych) rata pozostanie na tym samym poziomie.
Reasumując kredyt mieszkaniowy to rozsądne rozwiązanie, warto z niego skorzystać, ale trzeba mierzyć siły na zamiary.

W przypadku pytań służę pomocą: 793 012 206
Radosław Wasilewski.

 

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 793012206

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście