Ubezpieczenia kredytu hipotecznego

Kredytobiorca powinien dokładnie sprawdzić, jakie są ukryte koszty kredytu hipotecznego.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego należy sprawdzić koszty ubezpieczeń.

Banki coraz częściej zaczynają mówić o składkach liczonych w dziesiętnych częściach procenta licząc od wartości kredytu, ale za to płatnych co miesiąc. Dziesiętne części procenta są lepiej przyjmowane przez kredytobiorców, którzy mają poczucie, że płacą mało, bo tylko część procenta, a nie na przykład 3% jednorazowo. Kilka procent kredytu szybko i łatwo można przeliczyć na tysiące złotych, a z dziesiętnymi procenta, płaconymi raz w miesiącu, nie jest tak prosto. Warto jednak zmobilizować się i dokładnie wszystko policzyć, bo sama marża i prowizja nie wystarczają do oceny atrakcyjności oferty danego kredytu.

Na przykład jeden z banków oczekuje od kredytobiorcy wykupienia ubezpieczenia na życie, którego koszt to 9,6% wartości kredytu. Ubezpieczenie to chroni przez pięć lat, dlatego dodatkowo trzeba wykupić obowiązujące przez cały okres trwania kredytu ubezpieczenie od utraty pracy i czasowej niezdolności do pracy, na życie i innych zdarzeń, które mogłyby przeszkodzić w spłacie kredytu. Gdyby liczyć, że co miesiąc będzie przez to do zapłacenia 0,041%  kwoty do spłaty.

Inny bank żąda wykupienia ubezpieczenia na życie, co wymaga miesięcznej składki w wysokości 0,034 % zadłużenia.  

Z powyższego wynika, że oferty kredytów z niską marżą, czy prowizją wcale nie muszą być tanie i korzystne dla kredytobiorców. Aby wybrać rzeczywiście korzystny kredyt należy porównać oferty wielu banków i do tego szczegółowo przeanalizować wszystkie elementy kredytu, które wpływają na jego koszt, a w szczególności ubezpieczenia dodatkowe żądane przez bank.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 509261909

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście