Kredyt dla młodych na mieszkanie - Kredyt mieszkaniowy dla młodych

Kredyt dla młodych od 2014 roku

Banki nie różnicują swojej oferty kredytów mieszkaniowych ze względu na wiek kredytobiorców. To znaczy, że w standardowych warunkach nie ma specjalnej oferty na przykład dla ludzi młodych.

Jednak w ramach polityki poszczególnych rządów pojawiają się programy wsparci będące części polityki prorodzinnej państwa. W ramach takich programów banki tworzą specjalną ofertę kredytów mieszkaniowych, z których korzystają najczęściej ludzie młodzi.

Takim programem wsparcia była Rodzina na Swoim. Program ten polegał na dopłacie państwa do odsetek od kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez osoby w wieku do 35 lat. Dopłata dotyczyła połowy odsetek należnych w pierwszych 8 latach kredytowania.

Program Rodzina na Swoim zakończył się w 2012 roku. W 2013 roku nie funkcjonuje żaden program wsparcia czy dopłat do kredytów mieszkaniowych.

Natomiast od 2014 roku ma obowiązywać nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych – Mieszkanie dla Młodych.

Mieszkanie dla Młodych ma polegać na dopłacaniu kredytobiorcom do brakującego wkładu własnego, który jest wymagany przez bank przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego.

Kredyty na mieszkanie dla młodych – kto je otrzyma?

Zgodnie z ustawą, jeśli rodzina lub osoba samotna mają dzieci, dopłata wyniesie 15% wartości mieszkania obliczonej w oparciu o wskaźniki publikowane przez wojewodów, rodzina bezdzietna i singiel mają dostać 10% wartości kredytu. Dodatkowe 5 % dostanie rodzina, w której w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie i kolejne dziecko.

Zgodnie z założeniami, udział w programie Mieszkanie dla Młodych będą mogły wziąć osoby młode, które nie ukończyły 35 roku życia.

Z dopłaty do kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będą mogli skorzystać tylko kupujący nowe mieszkania i domy jednorodzinne. Aby dostać rządowe dofinansowanie, powierzchnia mieszkania nie mogłaby przekraczać 75 m kw., a domu 100 m kw. Przy czym dopłata obejmowałaby maksymalnie 50 m kw.

Ceny kupowanych na kredyt mieszkań również będą musiały mieścić się w widełkach określonych przepisami. Zgodnie z założeniami programu, cena zakupu mieszkania objętego finansowaniem nie będzie mogła przekroczyć limitu określonego na podstawie wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m kw. powierzchni użytkowej w danej gminie.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 887781781

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście