Zakup mieszkania na rynku pierwotnym

Decydując się na zakup mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego, należy zorientować się, jaka jest nasza zdolność kredytowa. Dzięki temu dowiemy się na jaki kredyt możemy liczyć i  będziemy mogli rozpocząć poszukiwanie nieruchomości, uwzględniając nasze możliwości finansowe. W celu zbadania zdolności kredytowej możemy udać się do dowolnej firmy doradztwa finansowego, gdzie doradca wyliczy zdolność w poszczególnych bankach i  podpowie, na jaką kwotę kredytu możemy liczyć. Każde zobowiązanie finansowe obniża zdolność kredytową. Doradca pomoże oszacować nasze możliwości i uporządkować finanse.

W procesie starania się o kredyt bank sprawdza również naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Istotna będzie więc pozytywna historia kredytowa, która budowana jest w oparciu o terminową spłatę wcześniejszych zobowiązań kredytowych.

Przystępując do poszukiwania mieszkania na rynku pierwotnym warto sprawdzić dewelopera - jego historię oraz renomę. Im dłużej istnieje on na rynku i im więcej ma zakończonych inwestycji, tym bezpieczniej. Aby sprawdzić dewelopera, można zażądać prospektu informacyjnego, w którym zawarte są informacje dotyczące zrealizowanych inwestycji, statusu prawnego nieruchomości czy planu zagospodarowania przestrzennego.

Po znalezieniu nieruchomości pozostaje wybranie kredytu. W tym celu warto zasięgnąć porady doradcy, który porówna oferty wielu banków pod kątem najważniejszych kryteriów: marży kredytu, oprocentowania, prowizji i ubezpieczeń. Na tym etapie ważna jest kwestia posiadania wkładu własnego i ustalenie terminu jego wpłaty. Większość banków oczekuje, że kredytobiorca najpierw wpłaci środki własne.

Po dokonaniu wyboru banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt, należy zebrać dokumentację oraz wypełnić wnioski. Czas jego uzyskania od momentu złożenia wniosku jest różny i zależy od banku.

Zaciągając kredyt, musimy również liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym z nich jest ubezpieczenie pomostowe zakładane w momencie, gdy termin zakończenia inwestycji jest rozłożony w czasie. Wówczas bank potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń. Wiąże się to również z inspekcją postępu prac budowlanych. Przedstawiciele instytucji mogą sprawdzić, jak przebiega budowa mieszkania, co również pociąga za sobą dodatkowe koszty. Innym rodzajem ubezpieczenia preferowanym przez banki są ubezpieczenie na życie i od niskiego wkładu, zakładane w momencie, gdy nasze środki własne nie są wysokie.

Kredyt na zakup mieszkania od dewelopera może być wypłacony jednorazowo bądź w transzach - w zależności od zaawansowania inwestycji.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 723188852

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście