Singiel na swoim Kraków

W ramach programu Rodzina na swoim  od sierpnia 2011 do grudnia 2012 roku o preferencyjne kredyty hipoteczne na zakup mieszkania, mogły ubiegać się również samotne osoby bezdzietne tzw. single. Państwo dołączając ich do puli odbiorców programu dążyło, do zwiększenia dostępności kredytów mieszkaniowych oraz dawało szanse na lepszy strat w życie młodym ludziom, również singlom.

Osoby takie, nie przekraczające 35 roku życia, mogły starać się o dofinansowanie do lokalu mieszkaniowego nie przekraczającego 50 m2 przy czym dofinansowanie wypłacane było do 30 m2 powierzchni lokalu. W ramach wspomnianego kredytu Państwo przez pierwsze 8 lat zobowiązywało się spłacać połowę odsetek.

W praktyce program ten w Krakowie okazał się niewypałem. Przy takich ograniczeniach oraz ustalonym limicie cen za mna poziomie ok. 3,5 tys. zł (gdzie w rzeczywistości średnia cena za m2  wynosiła ok. 6,4 tys. zł) dla miasta Krakowa prawie niemożliwym jest znaleźć mieszkanie na rynku wtórnym, spełniające powyższe kryteria.

Wkrótce ma ruszyć program rządowy Mieszkanie dla Młodych, z którego również będą mogli skorzystać single. Limity cen za m2 będą nieco wyższe, dla miasta Krakowa maja być na poziomie 4,8 tys. zł. Podwyższenie  stawki nie ułatwi jednak potencjalnemu kredytobiorcy znalezienia mieszkania z rynku pierwotnego na terenie Krakowa, które kwalifikowałby się do programu Mieszkanie dla Młodych. Alternatywą dla takich osób będą inwestycje zlokalizowane poza granicami miasta, gdzie limit cen wynosi 4,5 tys. zł za m2, a dostępność mieszkań spełniających kryteria programu jest znacznie większa.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 507075958

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście