Koszt kredytu gotówkowego

Okres przedświąteczny jak zwykle zdominowany jest przez reklamy kredytów gotówkowych, pożyczek na święta itp.

Trzeba wiedzieć, że kredyt gotówkowy nie jest kredytem tanim.

Rzeczywiste oprocentowanie kredytów gotówkowych jest dużo wyższe niż na przykład kredytów hipotecznych, ponieważ zobowiązania te nie są zabezpieczone i całe ryzyko za niespłaconą pożyczkę spada na banki. Rekompensatą dla banku są wysokie odsetki.

Na koszt kredytu gotówkowego składa się na nie tylko oprocentowanie, ale również koszt ubezpieczeń, prowizji.

Zgodnie z ustawą antylichwiarską banki nie mogą oferować kredytów oprocentowanych wyżej niż czterokrotność stopy lombardowej notowanej przez NBP. Jeszcze niedawno również prowizja nie mogła być wyższa niż 5 % kwoty kredytu, ale nowa ustawa o kredycie konsumenckim, zniosła to ograniczenie. Teraz wysokość prowizji nie jest ograniczana i banki mogą ją kształtować dowolnie.

Dlatego w tej chwili to prowizja za udzielenie kredytu jest najczęstszą opłatą związaną z kredytami gotówkowymi.

Często koszt kredytu związany z oprocentowaniem czy prowizją może być niższy. Wiąże się to z koniecznością skorzystania z dodatkowych produktów banku. Najczęściej jest to ubezpieczenie lub konto osobiste czy karta kredytowa.

Czy wybór na przykład niższej prowizji czy oprocentowania w zamian za kupno dodatkowych produktów będzie dla nas korzystny można ocenić dopiero po wyliczeniu rzeczywistego kosztu kredytu. Wskaźnik ten uwzględnia wszystkie koszty kredytu i daje pełny obraz oferty.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 500280218

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście