Budowa domu 2014 - Zwrot VAT za materiały budowlane

Od stycznia 2014 roku będzie obowiązywał program dopłat do kredytów mieszkaniowych Mieszkanie dla Młodych. Program ten będzie polegał na dofinansowaniu do kredytów na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego i nie będzie dotyczył na przykład budowy domu systemem gospodarczym. W ustawie jednak zawarto także zapisy dotyczące zwrotu części podatku VAT za materiały budowlane dla osób budujących domy samodzielnie.

W ustawie o MdM zawarto nie tylko zapisy dotyczące warunków wsparcia dla osób kupujących mieszkania z rynku pierwotnego. W przedmiotowej ustawie znalazły się również zapisy o możliwości otrzymania zwrotu niektórych wydatków poniesionych po 1 stycznia 2014 r. przez osoby fizyczne, w związku z budową pierwszego własnego mieszkania. Zmiany w systemie zwrotu VAT za materiały budowlane są jednak niekorzystne dla podatników.

Podstawa zwrotu wydatków dotyczy kosztów poniesionych na zakup materiałów budowlanych to faktury wystawione dla osoby fizycznej.

Zwrot VAT za materiały wyniesie 65,22%  kwoty podatku VAT wynikającego z faktur.  Maksymalna kwota zwrotu nie będzie mogła przekraczać odpowiedniego wskaźnika (wskaźnik będzie się zmieniał co kwartał).

Wniosek o zwrot wydatków będzie się składać we właściwym urzędzie skarbowym do końca roku, w którym rozpoczęto użytkowanie lokalu.

Na nowych zasadach rozliczanie będą prace realizowane na podstawie pozwolenia wydanego po 1 stycznia 2014 roku.

Zwrot będzie można otrzymać zarówno w przypadku budowy domu jednorodzinnego, jak i nadbudowy i rozbudowy budynku mieszkalnego.

Również w odniesieniu do domów budowanych samodzielnie ustawodawca wprowadza limity powierzchni lokali, do których będzie stosowana dopłata czy zwrot VAT.  Limit wielkości mieszkania wynosi 75 m. kw. dla lokali mieszkalnych, i 100 m.kw. dla domu jednorodzinnego. Pułapy te są wyższe dla osób wychowujących przynajmniej troje dzieci i wynoszą 85 m. kw. i 110 m. kw. - zwrot wydatków w przypadku większych nieruchomości nie będzie przysługiwał.

Innym istotnym limitem determinowanym przez przepisy ustawy będzie wiek osoby wnioskującej o zwrot wydatków. W roku wydania pozwolenia na budowę osoba ta nie powinna mieć skończonych 35 lat.

Dodatkowe ograniczenie to to, że wnioskodawca nie powinien być właścicielem czy współwłaścicielem innego domu czy lokalu mieszkalnego niż budowany. Nie powinno mu także przysługiwać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 792583593

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście