Mieszkanie dla Młodych - MdM - informacje o programie

Od 1 stycznia 2014 roku weszła w życie ustawa z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Oto podstawowe założenia programu Mieszkanie dla Młodych:

1. Kto może skorzystać z programu MdM?:

- Rodziny, osoby samotnie wychowujące dzieci i single, w wieku do 35 lat. Przy czym w rodzinach jeden ze współmałżonków może mieć maksymalnie 35lat.

Z programu wykluczone są osoby pozostające w nieformalnym związku. W takim przypadku o kredyt może wystąpić tylko jedna z nich.

Za dziecko uznawana jest:

- osoba małoletnia, do ukończenia 18 roku życia

- osoba ucząca się, do ukończenia 25 roku życia

- bez względu na wiek, osoba, która zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny bądź rentę socjalną.

- Osoby, które nie posiadają lub nie posiadały własnego mieszkania ani domu jednorodzinnego.  Warunkiem jest również niemożność  posiadania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny czy też dom.

Dopuszczalne jest bycie współwłaścicielem budynku, o ile w przypadku zniesienia współwłasności kredytobiorca nie stałby się jedynym właścicielem lokalu mieszkalnego.

W sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie dofinansowania wkładu własnego jest najemcą lokalu mieszkalnego, bądź przysługuje jej spółdzielcze prawo lokatorskie do lokalu mieszkalnego, musi się ona zobowiązać do tego, że rozwiąże umowę najmu i opróżni lokal mieszkalny. Zrzeknie się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania.

- Osoby posiadające działkę budowlaną

- Osoby, które w okresie po zakończeniu przyjmowania wniosków o kredyt preferencyjny w ramach programu "Rodzina na Sowim" - 31.12.2012 roku, rozpoczęły użytkowanie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego jako pierwsi i jedyni najemcy. Dotyczy to tylko lokali mieszkalnych budownictwa wielorodzinnego.

- W przypadku małżeństwa, z wnioskiem o kredyt nie może wystąpić tylko jeden z małżonków. Muszą zrobić to obydwoje.

2. Jakie są główne założenia programu Mieszkanie dla Młodych?:

MdM jest programem rządowym skierowanym do młodych ludzi, mającym na celu wspieranie ich w zakupie pierwszego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Dopłata w obu przypadkach ma być  jednorazową dopłatą w formie wkładu własnego do kredytu. Wypłata dopłaty następować będzie z ostatnią transzą zapłaty za nieruchomość.

- Program będzie trwał  5 lat, od 2014 do 2018. Osoby, które będą chciały skorzystać z programu będą miały czas na składanie wniosków do 30 września 2018 roku.

 3. Warunki, jakie musi spełnić kupowana nieruchomość:

Nabywana nieruchomość może pochodzić tylko z rynku pierwotnego - od dewelopera,

- Mieszkanie, dom nabyty w ramach programu musi być pierwszą w życiu nieruchomością osoby starającej się o dopłatę.

- Musi służyć tylko zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych (przy czym ustawa nie nakłada na banki obowiązku weryfikacji tego warunku)

- Musi być położona na terytorium Polski.

Powierzchnia  zakupionego mieszkania może  wynieść maksymalnie 75 m2, natomiast domu jednorodzinnego 100 m2.Przy czym dopłata obejmie zaledwie 50 m2 danej nieruchomości. I 85 m2 dla lokalu mieszkalnego i 110 m2 dla domu w sytuacji, gdy w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nabywca wychowuje przynajmniej trójkę dzieci.

4. Kredytowanie w ramach Programu Mieszkanie dla Młodych - istotne kwestie:

- Minimalny okres spłaty kredytu, do którego można otrzymać dopłatę wynosi 15 lat.

Dopłata obejmie 50 m2 danej nieruchomości

- W sytuacji, gdy kredytobiorca nie będzie posiadał zdolności kredytowej do kredytu mogą przystąpić inne osoby.

Dodatkowy kredytobiorca nie może zostać współwłaścicielem nieruchomości. Ustawa pozwala mu jedynie na przystąpienie do umowy kredytu.

- W programie może być skredytowany tylko cel główny - zakup nieruchomości. Wykończenie nie wchodzi już w grę.

- W ramach MdM nie można skredytować garażu, a  miejsce postojowe tylko wtedy, gdy  będzie wpisane w tej samej księdze wieczystej wraz z lokalem i zmieści się w limicie. Traktowane jako przynależne spełni warunki MdM.

Nie ma obowiązku posiadania kredytu przez jakiś minimalny okres - w zasadzie można taki kredyt spłacić zaraz po otrzymaniu dofinansowania.

5. Wysokość dopłaty:

Wysokość dopłaty może wynieść 10-20% kosztu odtworzenia mieszkania.  

- 10% dla singli i rodzin bezdzietnych.

- 15% otrzymają rodziny z dziećmi (dotyczy to również osób samotnie wychowujących co najmniej 1 dziecko)

- Dodatkowe 5% otrzymają te osoby, którym w przeciągu 5 lat od zakupu nieruchomości urodzi się (lub zostanie przysposobione) w rodzinie trzecie lub kolejne dziecko.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 503722062

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście