Mieszkanie dla młodych rynek wtórny

Dlaczego wykluczono rynek wtórny z programu Mieszkanie dla Młodych?

 

W ramach wprowadzonego od bieżącego roku programu Mieszkanie dla Młodych młodzi ludzie mogą ubiegać się o rządową dopłatę tylko w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym. Czym jest to spowodowane?

Oprócz różnych wytycznych dotyczących powierzchni oraz ceny nieruchomość musi spełniać jeszcze jedną, bardzo istotną – musi znajdować się na rynku pierwotnym. Co więcej, musi być wybudowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czyli przede wszystkim przez deweloperów, a przez banki nieakceptowane są często spółdzielnie mieszkaniowe.

W poprzednim programie czyli Rodzina na Swoim, który obowiązywał w latach 2007-2012, więcej niż połowę kredytów z dopłatą dotyczyło mieszkania z rynku wtórnego. W obecnym programie zrezygnowano z takiej możliwości między innymi z powodu troski o wzrost gospodarczy w Polsce. Otwarcie programu na rynek wtórny mogłoby bowiem w zbyt dużym stopniu obciążyć budżet państwa. Taki przynajmniej argument wysunęło Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej pod koniec 2013 roku.

Powodem może być także to, że taka sytuacja będzie nakręcała gospodarkę dużo bardziej niż wsparcie obrotu nieruchomościami z runku wtórnego. Uznano także, że takie dopłaty stanowią element promocji energooszczędnego budownictwa. W praktyce oznacza to ogromne wsparcie dla deweloperów i wyłącznie osób kupujących u nich nieruchomości.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście