Kredyt na remont

Co na remont – kredyt czy pożyczka?

Mimo wielu różnicy pomiędzy kredytem a pożyczką bardzo rzadko są one od siebie odróżniane. A jest to bardzo ważne, by dokonać właściwego wyboru. Co więc wybrać – elastyczną i drogą pożyczkę czy wymagający i tańszy kredyt? Warto porównać obie formy finansowania na przykładzie remontu mieszkania.

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem i pożyczką jest cel związany z zaciąganym zobowiązaniem. W przypadku kredytu klient musi jasno go określić, natomiast w przypadku pożyczki cel jest dowolny.

Aby otrzymać kredyt należy precyzyjnie określi to, na co zostanie przeznaczony. Konieczny będzie dokładny kosztorys prac oraz harmonogram ich wykonania. Po skończeniu remontu bank najpewniej poprosi także o potwierdzenie w postaci faktur lub dokumentacji fotograficznej. Pozostawia to ograniczone pole manewru klientowi, który musi działać zgodnie z harmonogramem. W przypadku pożyczek nie ma takich obostrzeń – cel jest całkowicie dowolny i klient nie musi składać żadnych raportów.

Kolejną różnicą jest okres spłaty. Kredyt można obsługiwać nawet przez 30 lat, natomiast w przypadku pożyczki jest to najczęściej do 15 lat. Już samo to ma znaczenie dla bieżącej wielkości portfela klienta. Długość harmonogramu wpływa na wysokość miesięcznych rat, a im dłużej się spłaca tym mniej wydaje się każdego miesiąca. Osoby, które zdecydują się na kredyt dodatkowo mogą cieszyć się niskimi kosztami jego przyznania i obsługi w porównaniu z pożyczką. Według danych średnie oprocentowanie pożyczek to 10%, natomiast kredytu 7,5%. W przypadku pożyczek bank pobiera także większe prowizje.

Pożyczka jest więc droższa i nie wybiera jej nikt, kto może dostać kredyt. Są jednak osoby, które wyżej niż cenę cenią sobie elastyczność i na przykład w ramach remontu będą chciały zakupić nowy telewizor, co nie jest możliwe w przypadku kredytu.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście