Kupujesz dom? Sprawdź co powinieneś zrobić przed zakupem, aby zrobić to z głową.

Kupno nowego domu wiąże się z dużym zaangażowaniem czasu, emocji i pieniędzy. Może to być czas radosnego wyzwania albo przytłaczających testów. Oto kilka spraw, które pozwolą Tobie lepiej przygotować się to tego zakupu.

1. Zaoszczędź pieniądze przed zakupem.

Czy zdajesz sobie sprawę ze wszystkich kosztów związanych z zakupem nowego domu. Sama jego cena to nie wszystko. Musisz przygotować się finansowo, że około 10% tej kwoty pochłoną koszty zakupu. Składają się na nie między innymi koszty związane z udzieleniem kredytu, prowizja biura nieruchomości, koszt aktu notarialnego, koszt przeprowadzki. Dodatkową kwotę będziesz musiał przeznaczyć na zaadoptowanie jego do swoich potrzeb i sprzęt gospodarstwa domowego. Jeśli opróżnisz swoje konto bankowe przy zakupie domu, to nie będziesz miał na wyposażenie domu, meble i inne przedmioty gospodarstwa domowego.

2. Kupuj dom dostosowany do Twoich możliwości finansowych i potrzeb.

I to właśnie w tej kolejności. Należy realnie, w oparciu o możliwości finansowe oszacować swoje potrzeby co do nieruchomości. Utrzymanie domu kosztuje ogrzewanie, prąd, podatki, wywóz śmieci itp. Pamiętać też należy, że we własnym domu zawsze jest coś do zrobienia, naprawienia, udoskonalenia. Dodatkowo budżet domowy obciąża rata kredytu. Dobrze jest sprawdzić wcześniej na jaką ratę kredytu możesz sobie pozwolić. Aby uzmysłowić sobie te wszystkie opłaty warto wcześniej zrobić sobie zestawienie potencjalnych kosztów i dodać do niech ca 20% - zapewne nie ujmiesz w nim wszystkich kosztów. Lepiej być mile zaskoczonym niż rozczarowanym. Dom kupujesz przecież w celu poprawy swojego życia.

3. Im więcej odłożysz, tym niższe będziesz płacił raty kredytu hipotecznego.

Czy zdajesz sobie sprawę, że jeżeli nie posiadasz zazwyczaj 20% wkładu własnego, Twoje koszty obsługi kredytu znacznie wzrastają. Banki stosują wskaźnik tzw. LTV – czyli stosunku kwoty kredytu do wartości nieruchomości. Jeżeli jest on wyższy niż 80%, od tej nadwyżki płacisz dodatkowe ubezpieczenie. Niektóre banki  pobierają je z góry, a niektóre doliczają do miesięcznej raty.  Zastanów się, czy nie warto otworzyć konta oszczędnościowego do oszczędzania pieniędzy na ten cel. Dodatkową zaletą posiadania wkładu własnego jest również to, że możesz też liczyć na niższe oprocentowanie kredytu, a przy dużych kwotach kredytu, ta kwota może być znacząca.

4. Wcześniej sprawdź na jakich warunkach możesz uzyskać kredyt.

Warto jest skorzystać z doświadczonego doradcy hipotecznego. Nie zawsze „Twój” bank może zaproponować najlepsze warunki kredytowania. To jakie warunki zaproponuje bank zależy też od tego, jak wywiązywałeś się z wcześniejszych kredytów, czyli Twojej historii kredytowej. Więcej informacji.  Banki sprawdzają Twoją historię w między innymi w Biurze Informacji Kredytowej – tzw. BIK. Zanim Bank udzieli kredytu hipotecznego, sprawdza zdolność kredytową, czyli czy dochody jakimi dysponujesz są stabilne i starczą na pokrycie raty kredytu. Możesz pracować na poprawą historii kredytowej kredytu przed rozważeniem zakupu, uzyskując dzięki temu korzystniejsze warunki kredytowania.

5. Koniecznie zrób inspekcję domu.

Jeżeli już znajdziesz wymarzony dom, przed jego zakupem koniecznie zleć jego przegląd wykwalifikowanemu inspektorowi budowlanemu. Czasami pewne felery przykryte są farbą, wykładziną i po zakupie możesz niemile się rozczarować kosztami napraw. Wynik inspekcji jest też dobrą kartą przetargową w negocjacji ceny. 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 509261909

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście