Nie możesz sprzedać nieruchomości? Sprawdź, który z błędów popełniasz!

Gdy po kilku miesiącach oczekiwania nie możesz sprzedać swojej nieruchomości, zaczynasz się niepokoić. Dodatkowo nie widzisz symptomów, żeby mogło się to zmienić w najbliższym czasie. Powszechnie wiadomo, że nieruchomości,  które są na rynku zbyt długo, noszą na sobie piętno -  „widocznie jest z nią coś nie tak, że nikt nie chce jej kupić”. Co więc jest nie tak?! Sprawdź, czy nie popełniłeś tych błędów.

1.      Zbyt wygórowana cena ofertowa.

Do nieruchomości często mamy podejście subiektywne, gdyż ściśle wiążą się one z jakąś częścią naszego życia, z naszymi wspomnieniami. Jednak potencjalni nabywcy nie widzą tych „emocjonalnych wartości”, a widzą porysowany parkiet, zadrapane ściany, obluzowaną dachówkę. Sprzedając nieruchomość używaną nie możemy się też kierować, kosztami jakie ponieśliśmy na jej zakup, zbudowanie remont. Cenę wyznacza rynek: popyt i podaż. Ważnym elementem oferty sprzedaży jest dobrze określona cena ofertowa.  Obniżenie ceny sprzedaży wraz z aktualizacją zdjęć nieruchomości może doprowadzić do zwiększonego  zainteresowania nią.

2.      Stary wystrój i brak modernizacji.

Kwieciste tapety, boazeria i kuchnia z lat 70-tych nie zachęcają do kupna. Kupujemy wzrokiem i większość z Klientów nie jest w stanie wyobrazić sobie potencjalnych możliwości tkwiących w tej nieruchomości. Drobny remont lub odświeżenie sprawią, że  nieruchomość stanie się bardziej atrakcyjna. Nie wszyscy mają ochotę, czas na remont lub odświeżenie. Nie trzeba wydawać fortuny, wystarczy pomalować ściany na neutralny kolor, naprawić parę uszkodzeń, a nadwyżka uzyskana w ten sposób przy sprzedaży kilkukrotnie przewyższy poniesione nakłady. Zamiast wydawać małą fortunę siebie, zmieniając kilka podstawowych mogą mieć duże znaczenie.

3.      Porządek.

Porządek w domu podczas prezentacji to podstawa.  Sprzątnij dom, mieszkanie, wywietrz go, nadaj domowego aromatu.  Dobrze jest jeszcze sprawić, aby nieruchomość stała się bardziej  „neutralna emocjonalnie” dla przyszłego nabywcy. Warto niektóre zdjęcia, sprzęty przenieść do piwnicy, aby uczynić przestrzeń bardziej uniwersalną. Takie podejście umożliwi potencjalnym nabywcom wyobrażenie swoich rzeczy w tej przestrzeni.

A co, jeśli to nie przyczyny podane powyżej są powodem, że nieruchomość się nie sprzedaje. Istnieją natomiast przyczyny, których nie możemy zmienić. Poznanie i kontrola nad nimi to wtedy klucz do sukcesu.

4.      Złe położenie.

Nawet wspaniałe, cudowne nieruchomości mogą paść ofiarą syndromu złej okolicy. Położenie zbyt blisko sieci energetycznej, zakładu utylizacji odpadów, hałaśliwych dróg i trakcji kolejowych często mają wpływ na czas sprzedaży. Tutaj niestety czas sprzedaży będzie dłuższy niż innych nieruchomości, a jej cena niższa. Warto jednak rozważyć wynajem takiej nieruchomości. Być może najemca, który zauważy inne, pozytywne elementy nieruchomości zdecyduje się na zakup. -

5.    Źle zaprojektowana przestrzeń.

Czasami oglądając nieruchomość zadajemy pytanie -  Czy ten  architekt w ogóle myślał projektując ten dom? Dziwne lub niefunkcjonalnie zaprojektowany układ powoduje, że nieruchomość staje się rynkowo nieatrakcyjna. Dla potencjalnych nabywców nie będzie wygodnym rozwiązanie gdy do jednej sypialni wchodzi się z drugiej sypialni, a wjazd do garażu wymaga nie lada akrobacji od kierowcy.  Obniżenie ceny może mieć wpływ na nabywców. Drugim rozwiązaniem wykonać przeprojektowanie przestrzeni, gdyż potencjalnego nabywcę przerazić może ogrom pracy do wykonania.

6.      Złe kredytowanie.  

Chcemy sprzedać nieruchomość, jednak nie możemy gdyż wartość kredytu w np. frankach szwajcarskich jest wyższa niż cena nieruchomość. Tutaj możliwe są dwa rozwiązania. Pierwszym jest wynajem starego mieszkania, domu – zakup nowego dopasowanego do potrzeb. Czynsz uzyskiwany z wynajmu spłaca „stary” kredyt, a my spłacamy nowy kredyt. Banki wprowadziły nawet specjalne kredyty hipoteczne, które pozwalają nie uwzględnić starej raty do zdolności kredytowej. Drugim rozwiązaniem jest zaproponowanie bankowi innej nieruchomości na zabezpieczenie kredytu i nie koniecznie musi być ona naszą własnością.

Niezależnie od problemów z jakimi masz do czynienia podczas sprzedaży nieruchomości, kluczem do jej sprzedaży jest skuteczne ich rozpoznanie i zastosowanie sprawdzonych rozwiązań.  Przedstawiłam najczęściej występujące problemy i rozwiązania. Jeżeli masz inne doświadczenia, podziel się  nimi w komentarzach.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 605036669

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście