5 porad - jak skutecznie negocjować cenę nieruchomości.

Na rynku nieruchomości trwa obecnie najlepszy okres dla kupujących. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości, to teraz jest najlepszy moment. Dużo ciekawych ofert elastyczność sprzedających w negocjacjach i można powiedzieć szokująco niskie oprocentowanie kredytów. Nie ma co czekać aż temperatura się podgrzeje, bo ceny po tak dużej presji obniżek raczej szybko zaczną wzrastać. Poniżej opiszę w jaki sposób skutecznie negocjować cenę nieruchomości.

1. Zadbaj ceny podobnych nieruchomości w tej lokalizacji.

Portale ogłoszeń z nieruchomościami są świetnym źródłem informacji o cenach nieruchomości. Są to co prawda ceny ofertowe, jednak zazwyczaj można na nich znaleźć  mieszkania o podobnej charakterystyce w tej lokalizacji z niższą ceną za metr kwadratowy. Zmiana jednostek z ogólnej informacji, że oferowane jest mieszkanie np. trzypokojowe, na metry kwadratowe jest dobrym posunięciem negocjacyjnym. Warto wydrukować sobie te informacje i przynieść na spotkanie ze sprzedającym. 

2. Nie pokazuj, że zależy Tobie na kupnie nieruchomości.

Jeśli znalazłeś w dom, mieszkanie swoich marzeń, lepiej będzie, że swoje emocje będziesz trzymał na wodzy, tak aby sprzedawca nie do końca wiedział jak bardzo zależy Tobie na nieruchomości. Oczywiście, dobrze jest, aby pokazać pewne zainteresowanie, ale ujawniaj zbyt wiele, gdyż Sprzedawca może mieć wtedy przewagę w negocjacjach. Negocjacje przy kupnie to trochę jak w grze w pokera – nie odkrywaj za wcześniej kart.

3. Dowiedz się, jakie są motywy sprzedaży właściciela.

Wiedza o motywach transakcji to doskonała wiedza dla obu stron. Jeśli sprzedający buduje dom lub kupił inną nieruchomość i np. płaci 2 raty kredytu hipotecznego będzie mu zależało na szybkiej sprzedaży. Jeśli w nieruchomość wystawiona jest na sprzedaż, ponieważ właściciel po prostu się przeprowadza, to również sygnał dla Ciebie, że zależy mu na zawarciu transakcji, nie chce ponosić przecież kosztów utrzymania 2 nieruchomości. Możesz wtedy grać nieco silniej, aby skorzystać z tej sytuacji. Im więcej masz wiedzy o motywacji Sprzedającego, tym więcej masz możliwości do negocjowania ceny.

4. Precyzyjnie rozważ jakie nakłady są potrzebne, aby zamieszkać w nieruchomości.

Pamiętaj, aby oszacować koszt wszystkich niezbędnych dostosowań, ulepszeń, remontów w nieruchomości, którą chcesz zakupić. Możesz sporządzić listę i przekazać Sprzedającemu  z prośbą o ich wykonanie lub obniżenie ceny na ich poczet. Możesz też uzależnić sprzedaż od wykonania tych  napraw, lub naciskać na obniżenie ceny, jeżeli dużą część tych napraw możesz wykonać samodzielnie. Jeżeli nieruchomość jest idealna, musisz znaleźć jak najdrobniejsze szczegóły, tak abyś to ty był górą i miał kartę przetargową.

5. Zapytaj Sprzedawcę o zapłatę kosztów transakcji.

Koszty przeprowadzenia transakcji w zależności od tego, czy korzystamy z kredytu hipotecznego mogą dochodzić do 6-10% wartości nieruchomości. Często są one płatne z góry. Jedną ze strategii negocjacji jest akceptacja ceny sprzedaży bardzo blisko ceny wywoławczej, z zastrzeżeniem, że  Sprzedający zapłaci za koszty przeprowadzenia transakcji. Może to być postrzegane przez Sprzedającego jako nieznaczny koszt i może szybko podpisać umowę.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 513817038

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście