4 główne błędy popełniane przez kupujących nieruchomości

Błąd 1

Brak wiedzy, na jaką nieruchomość mogą sobie pozwolić.

Chcieć to nie znaczy móc. Najprostszym sposobem, aby uniknąć tego błędu jest właściwe oszacowanie swoich potrzeb i możliwości. Nieruchomość kupujemy na kilka, kilkanaście lat i ważne jest aby przez ten pryzmat czasu patrzeć na swoje potrzeby mieszkaniowe. Drugim elementem są możliwości finansowe. Przed rozpoczęciem kupna, warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, aby zweryfikować te potrzeby w oparciu o możliwości. Po ustaleniu tych 2 kwestii można rozpocząć poszukiwanie nieruchomości.

 

Błędy kupującego nieruchomość

Błąd 2                           

Precyzyjne ustalenie, kto reprezentuje interesy właściciela nieruchomości.

Nie wiedząc z góry, kto tak naprawdę reprezentuje właściciela możemy wpuścić siebie na pole minowe. Myśląc, że mamy zawarte pewne ustalenia co do transakcji, okazuje się że rozmawialiśmy nie z właścicielem tylko z jego krewnym, sąsiadem itp. Testują oni elastyczność kupującego. Konkretne negocjacje prowadzimy tylko z właścicielem lub osobą upoważnioną do tego notarialnie. Czasami agent nieruchomości, też może reprezentować interesy właściciela.

Błąd 3

Nie odkrywanie ukrytych wad przed zakupem domu, mieszkania.

     Jest to jeden z najbardziej kosztownych błędów oraz jednym z najbardziej prostych do uniknięcia . Wystarczy przed dokonaniem zakupu zlecić inspekcję doświadczonemu inspektorowi budowlanemu. Koszt w granicach 500-1000 zł z pewnością się opłaci.

Błąd 4

Brak wiedzy jak zdolność kredytowa i warunki finansowania wpływają na całość kosztów finansowania nieruchomości.

Zanim kupisz  nieruchomość warto odwiedzić doradcę finansowego. Banki wnikliwie analizują naszą historię kredytową i opierają warunki udzielenia kredytu właśnie o nią. Jeżeli nie posiada się historii kredytowej – należy ją zbudować – chętnie podpowiem jak.  Dużo chmur z historii kredytowej można usunąć – też mogę podpowiedzieć jak. Różnice w oprocentowaniu pomiędzy klientem z bardzo dobrą historią kredytową, a tym z trochę gorszą mogą różnić się nawet do kilku procent, a przy dużych kwotach związanych z wysokimi cenami nieruchomości przenosi się to na kwoty do kilku tysięcy rocznie.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 509024333

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście