Leasing a kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy jest jednym z najpopularniejszych form finansowania zakupu auta. Jednak coraz bardziej popularną formą finansowania staje się leasing.

Szukając sposobów sfinansowania zakupu samochodu warto porównać oferty kredytów samochodowych w poszczególnych bankach oraz zainteresować się propozycjami firm leasingowych.

Leasing konsumencki to jeden ze sposobów na sfinansowanie zakupu samochodu. Największa różnica między leasingiem a kredytem samochodowym to to, że zawarcie umowy leasingu nie czyni nas właścicielami samochodu, a daje prawo do jego użytkowania. Natomiast pojazd kupiony za środki z kredytu należy do nas. Samochód jest również zabezpieczeniem kredytu – zostaje na nim ustanowiony zastaw. W dowodzie rejestracyjnym, obok nazwiska kredytobiorcy, wpisana jest jednak nazwa banku.

Formalności związane z przyznaniem leasingu są prostsze niż w przypadku kredytu na samochód. Do tego, aby otrzymać nowy samochód w leasingu wystarczą dwa dokumenty tożsamości oraz zaświadczenie o osiąganych dochodach.  Co więcej, firmy leasingowe przychylniej patrzą na cywilnoprawne formy zatrudnienia na przykład umowę – zlecenie i dochody pochodzące z działalności gospodarczej.

Leasing konsumencki ma również wady. W umowach znajdują się zapisy, które informują nabywcę auta, że w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej, leasingodawca nie zwraca opłat i wpłaconych już rat leasingowych. I mimo że to leasingobiorca płaci składki ubezpieczeniowe, to w rzeczywistości ubezpieczona jest firma leasingowa i to ona otrzymuje odszkodowanie za skradzione lub zniszczone auto.

Biorąc pod uwagę plusy i minusy leasingu, najważniejszym kryterium wyboru, w jaki sposób sfinansować samochód, powinny być koszty. W przypadku leasingu należy jeszcze wziąć pod uwagę koszt wykupu samochodu po zakończeniu umowy.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 723188852

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście