Kredyt hipoteczny jakie oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu hipotecznego to główny koszt kredytu.  W oparciu o oprocentowanie naliczane są odsetki, jakie zapłacisz bankowi, więc od oprocentowania zależy wartość odsetek zapłacona w całym  okresie kredytu. Z kolei wysokość odsetek wpływa na wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z marży banku i stawki referencyjnej – dla kredytów w złotówkach jest to WIBOR. Marża to to,  co bank zarabia na danym kredycie. Marża nie zmienia się w całym okresie kredytowania, gdyż jest zapisana w umowie kredytowej. Natomiast WIBOR to wartość, na którą banki nie mają wpływu. Stopa referencyjna zależy od wysokości tzw. stóp procentowych ustalanych przez Bank Centralny. Kiedy stopy procentowe spadają - obniża się również koszt kredytów – poprzez spadek oprocentowania poszczególnych kredytów.

Wysokość marży, a co z tym idzie oprocentowaniakredytu hipotecznego może zależeć od kilku czynników. Może to być wysokość kredytu, wkład własny, rodzaj zabezpieczenia, cel kredytu. W danym czasie może również obowiązywać promocja, czy oferta specjalna. Marża może wynosić 1%, a może również wynosić 5% - wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Każdy bank indywidualnie ustala marże dla poszczególnych rodzajów kredytów. Aby właściwie wybrać należy porównać oferty kilku banków.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 693740302

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście